Novinky
Podzimní sezona klíšťat se blíží: dobře se připravte
Klíšťata mají složitý životní cyklus a svou zvýšenou aktivitou nás zahrnují ve vlnách. Letošní letní vlnu již máme za sebou, ta podzimní teprve čeká na svůj útok. Opatrnosti ale není nikdy dost, proto se připravte již nyní.
Jak se žije klíšťatům
Přísloví praví, že je dobré znát svého nepřítele. To platí i o klíšťatech a jejich životním cyklu, například u nás běžně se vyskytujícího klíštěte Ixodes ricinus. V České republice se sice vyskytují i jiné druhy rodu Ixodes, ricinus nicméně poslouží jako příklad.
Celý životní cyklus trvá obvykle 2–3 roky, může to však být ještě méně či více. Dospělá klíšťata sají na velkých savcích. Matka po 1–2 týdnech sání odpadne a naklade vajíčka, načež zhyne. Z několika tisíc vajíček z jedné samičky se vylíhnou malé klíšťové larvičky. Ty hostitele aktivně nevyhledávají, i tak ale skončí v srsti ježka, hraboše a podobných hmyzožravců, ovšem nepohrdnou ani krví ptáka, plaza nebo jiných savců.
Sají 3–5 dní, pak odpadnou a svlékají se. Výsledkem je nymfa, která se ze země plazí po stéblech trav. Pokud vyschne, musí se vrátit do vlhka u země. Jejím hostitelem jsou středně velcí savci. Na vývoj klíšťat má také vliv počasí. Klíšťata se prakticky vyskytují ve vlnách a je třeba počítat s jejich zvýšenou aktivitou především tehdy, je-li podzim teplý a vlhký.
Tři tipy pro ochranu před klíšťaty:
- Repelenty: Nejčastěji obsahují látku zvanou DEET (N,N-diethyl-m-toluamid). Lze doporučit i méně „chemické“ s obsahem eukalyptového oleje nebo i jiných rostlinných olejů.
- Oděv: Zásadně dlouhé nohavice. Je vhodné volit světlé barvy, klíštěte si na nich snadno všimnete. Výhodné je nějak zamezit klíšťatům vstoupit do nohavic, nejsnáze tím, že si je zastrčíte do ponožek nebo bot.
- Očkování: Proti lymeské borelióze očkovat nelze, ale lze na ni myslet a zavčas ji začít léčit, což obvykle nebývá problematické. Proti klíšťové encefalitidě očkovat lze a uvažovat by o tom měli všichni ti, kterým se klíšťata nevyhnou.
Včasná kontrola
Zkontrolovat, zda po vás neleze klíště, můžete už v lese. Zvlášť pokud víte, že kolem klíšťata skutečně řádí. Nejpozději ihned po návratu domů se důkladně prohlédněte. Zvláštní pozornost věnujte skrytým místům s tenkou kůží a všem oblastem krytým chlupy a vlasy. Čím dříve klíště vytáhnete, tím menší je riziko přenosu nemocí.
S klíšťaty naši krásnou krajinu můžeme (a musíme) klidně sdílet. Počítejte s jejich podzimním výskytem a chraňte se před jedním z mála nebezpečí, kterými vás naše příroda může ohrozit.
(shmt)
Zdroj:
www.ehow.com
host.madison.com