Novinky
Komu šlape nákaza klíšťovou encefalitidou na paty?
Česká republika má nejvyšší výskyt klíšťovky z celé Evropské unie. Největší podíl na tom má zřejmě relativně nízká proočkovanost populace – pohybuje se kolem 23 %. Pro porovnání, v rizikových oblastech Ruska je očkováno až 72 % obyvatel.
V evropské populaci je klíšťová encefalitida více diagnostikována u mužů než u žen a její výskyt je častější s přibývajícím věkem pacientů. Nemoc se však vyskytuje i u dětí, každoročně je v ČR více než 130 případů. U velké části malých pacientů způsobuje virová meningitida následné dlouhodobé poruchy koncentrace a paměti, nespavost nebo chronické bolesti hlavy vedoucí ke zhoršení prospěchu ve škole.
- Nejvíc případů klíšťové encefalitidy se v loňském roce vyskytlo v Evropě ve věkovém rozpětí 45–64 let.
- Hned na druhém místě byla kategorie seniorů nad 65 let věku, ve které je však proočkovanost nejnižší.
- K nejrizikovějším skupinám s nejvyšším výskytem trvalých následků patří senioři bydlící na stejném místě celý život, kteří nejsou ochotní reagovat na rozšíření klíšťat očkováním.
Vitamín B ani česnek zkrátka proti přenašečům klíšťové encefalitidy nepomáhají. Ani repelent často nestačí. Klíště se zachytí na oblečení a podleze pod něj na kůži. I proto tyto parazity nacházíme v podpaží, v podkolení jamce, nebo dokonce pod spodním prádlem.
Rizikové aktivity
Skupinu náchylnou k této nákaze tvoří lidé, kteří žijí nebo pracují v přírodě, např. myslivci, sběrači lesních plodů, zahradníci a zahrádkáři, ale i pejskaři, turisté, golfisté, horolezci a chataři nebo chalupáři. Klíšťová encefalitida se stává i nemocí cestovatelů. Jsou známé případy turistů pocházejících z Francie, USA, Kanady, Nizozemska, Belgie, Velké Británie, Austrálie nebo Japonska, kteří se nakazili v Rakousku, Německu, Švédsku, Finsku a pobaltských zemích. Jeden Angličan se infikoval i v České republice.
Pozor na mléko!
Je třeba pamatovat na to, že klíšťová encefalitida se přenáší také mlékem. V loňském roce se na Slovensku vyskytlo 11 případů nakažených, kteří onemocněli po konzumaci nepasterizovaného mléka a mléčných výrobků. V České republice bylo za stejné období případů pět.
(pez)
Zdroje:
https://www.ockovacicentrum.cz
http://ecdc.europa.eu