Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

Klíště u zvířat

Klíšťata mohou na zvířata přenést například Lymeskou borreliózu, masivní napadení klíšťaty může způsobit také tzv. klíšťovou paralýzu. Ta se projeví jako mírná obrna končetin, která však po odstranění klíšťat během několika dnů odezní. Ilustrace

Také u zvířat je důležité přisáté klíště co nejrychleji odstranit. Při tom se řídíme stejným postupem jako při odstraňování klíšťat u lidí:

Při odstraňování klíštěte je vhodné použít jednorázové gumové rukavice. Místo přisátí a samotné klíště zakápneme alkoholovým dezinfekčním roztokem a počkáme asi pět minut. Po vydezinfikování použijeme kleštičky určené k vyndávání klíšťat (můžeme je zakoupit v lékárně) nebo zvlášť vyhrazenou pinzetu. Klíště zachytíme těsně u kůže a kývavým pohybem jej opatrně odstraníme. Místo nakonec znovu potřeme dezinfekcí. Vytažené klíště také smočíme v kapce dezinfekčního roztoku a vhodíme do toaletní mísy. Klíště by se nemělo ani pálit zapalovačem, ani házet do koše.

V žádném případě nesmíme klíště rozmačkávat nehty či jakkoliv mačkat. Klíště není dobré mastit a nemusíme ho vytáčet ani proti ani po směru hodinových ručiček.

Také u zvířat je dobré nepodceňovat prevenci. Na trhu je dnes k dispozici celá řada veterinárních přípravků s repelentním účinkem. Pozornost je třeba věnovat především tomu, pro jaký druh a velikost zvířat je přípravek určen.

 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj