Novinky
Lymeská borelióza může zaútočit opakovaně
Lymeskou boreliózu je sice možné zcela zvládnout za pomoci antibiotik, přesto by se vyléčení jedinci měli mít před klíšťaty i nadále na pozoru. Nemoc totiž může zaútočit znovu.
Lymeská borelióza je v Evropě a ve Spojených státech nejčastějším onemocněním přenášeným klíšťaty. Nemoc je sice možné zcela zvládnout za pomoci antibiotik, přesto by se vyléčení jedinci měli mít před klíšťaty i nadále na pozoru. Nemoc totiž může zaútočit znovu.
Červená skvrna jako varovný signál
Nejčastějším prvotním projevem boreliózy bývá erythema marginatum. Jedná se o červenou skvrnu s centrálním výbledem. Ta buď vymizí po řádně vedené léčbě, anebo se ztratí sama i bez léčby, zpravidla do jednoho měsíce. V takovém případě však dochází k častějším recidivám, tedy k opakovanému výskytu této skvrny, nebo se onemocnění dostává do dalších stadií, kdy nemoc postihuje zejména klouby, srdce či nervový systém.
S novým klíštětem může přijít nová infekce
Do doby nedávné to bylo vždy považováno za opětovné vzplanutí choroby. Ve skutečnosti však mnohem častěji znamená nová skvrna novou infekci získanou po kousnutí jiného klíštěte. Vědci navíc odhalili skutečnost, že již jednou úspěšně léčení lidé s boreliózou jsou náchylnější k opětovnému získání této nemoci. A vysvětlení této skutečnosti? Prý se jedná převážně o lidi žijící v oblastech s hojným výskytem klíšťat. Jednou obranou je tedy buď vyhýbání se místům s vysokým výskytem těchto parazitů, nebo alespoň preventivní ochrana proti přisátí klíštěte vhodným oděvem a aplikací repelentu.
Tipy najdete například na:
článek: Díky správnému oblečení nedáte klíšťatům šanci,
článek: Vyrobte si domácí repelent proti klíšťatům.
(pad)
Zdroj:
www.medicalnewstoday.com