Novinky
Podceňujete klíšťovou encefalitidu? Riskujete opravdu hodně
Klíšťová encefalitida (KE) se nejčastěji projevuje bolestmi hlavy, únavou, teplotou či nevolností. U některých jedinců však může mít mnohem závažnější průběh. V nejtěžších případech se objevují poruchy mozkové tkáně a obrny nervů, které mohou vést až k trvalé invaliditě.
Klíšťová encefalitida (KE) se nejčastěji projevuje bolestmi hlavy, únavou, teplotou či nevolností. U některých jedinců však může mít mnohem závažnější průběh. V nejtěžších případech se objevují poruchy mozkové tkáně a obrny nervů, které mohou vést až k trvalé invaliditě.
Běžný průběh onemocnění
Po přenosu infekce přisátým klíštětem dochází k rozvoji příznaků nejčastěji během 7–14 dnů. Nejprve se objeví známky běžného chřipkového onemocnění, jako je teplota, únava, bolest svalů a hlavy. Tyto obtíže trvají pár dní a poté dochází k jejich ústupu. Zlepšení zdravotního stavu je však pouze zdánlivé. Onemocnění většinou přejde do druhé fáze, která svým průběhem již odpovídá samotné meningoencefalitidě neboli zánětu mozkových obalů a tkáně. Nemocní trpí úpornými bolestmi hlavy, vleklými teplotami, světloplachostí, nevolností a zvracením. Tento stav může vyžadovat dlouhý pobyt v nemocnici, bolesti hlavy a únava však často přetrvávají i dlouhou dobu po odeznění choroby.
Závažnější případy
Těžší formy onemocnění jsou mnohem vzácnější, přesto se jich lékaři velmi obávají. V nejtěžších případech totiž vedou k trvalé invaliditě i úmrtí.
- Poškození mozkové tkáně způsobí poruchy vědomí a hybnosti. Při narušení funkce mozečku, důležitého orgánu pro koordinaci pohybů, dochází k třesu prstů, nepřesnosti pohybů i vrávoravé a nejisté chůzi.
- Postiženy mohou být též nervy. Obrna lícního nervu se nejčastěji projeví jednostranným ochrnutím mimických svalů obličeje. Vzácněji dochází i k obrně okohybných svalů, což signalizuje šilhání a poruchy pohybu očí.
- Ušetřeno nebývá ani měkké patro, hrtan a hltan. Nejnápadnějším příznakem bývá huhňavá řeč a poruchy polykání. Jedná se o velmi nebezpečné postižení, jedinec je ohrožen vdechnutím potravy či žaludečního obsahu s následným rozvojem těžkého zápalu plic.
- Poškozena může být též mícha. Obrny míšních nervových buněk se nejčastěji projevují na horní končetině nemožností zvednout ruku nad úroveň ramene. V nejhorším případě dochází k poškození prodloužené míchy, která je důležitým centrem pro řízení dýchání, srdeční činnosti a trávení.
Podle statistických odhadů trpí opravdu závažnou formou klíšťové encefalitidy přibližně každý stý pacient. Ačkoliv se riziko nezdá příliš vysoké, nikdy nevíte, zda tím jedincem nebudete zrovna vy. I z těchto důvodů není radno prevenci proti klíšťovce podceňovat. Očkováním ochráníte sebe i své blízké před běžnými i závažnými formami tohoto onemocnění.
(holi)
Zdroj: www.informedhealthonline.org
Objednejte se na očkování právě teď