Novinky
Seriál o výskytu KE v Evropě: díl čtvrtý – Belgie, Francie, Švýcarsko
Pokud se chcete přestěhovat do některé z evropských zemí, ve které byste byli před klíšťovou encefalitidou v téměř stoprocentním bezpečí, můžete zvážit například Belgii.
Pokud se chcete přestěhovat do některé z evropských zemí, ve které byste byli před klíšťovou encefalitidou v téměř stoprocentním bezpečí, můžete zvážit například Belgii. Až dosud totiž není znám jediný případ, kdy by na území tohoto státu došlo k nákaze klíšťovkou. Naopak Francie a Švýcarsko s klíšťovou encefalitidou svoje zkušenosti mají.
V Belgii (zatím) klíšťovka nehrozí
Přestože odborníci uznávají, že klimatické a přírodní podmínky v Belgii jsou pro šíření viru klíšťové encefalitidy vcelku příznivé, až dosud se v této zemi neobjevil jediný případ nákazy klíšťovkou, který by nebyl importovaný zvenčí (tedy si ho obyvatel Belgie nepřivezl z jiné evropské země). Před několika lety byla v Belgii provedena studie, ve které lékaři zkoumali, zda se za některými záněty mozku či mozkových blan s neznámou příčinou neskrývá ve skutečnosti infekce klíšťovou encefalitidou. Ani během této studie však nebyl u belgických pacientů objeven žádný případ nákazy klíšťovkou.
Hranice mezi Francií a Německem klíšťatům nevadí
I když na rozdíl od svého belgického souseda Francie občas nějaký případ klíšťové encefalitidy zaznamená, jedná se spíše o výjimky a v některých oblastech této velké země se klíšťovka nevyskytuje vůbec. Relativně vysoké riziko nákazy však hrozí ve východní části země na hranicích s Německem, v Alsasku a Lotrinsku.
Na sever Švýcarska jedině s očkováním
Možná máte pocit, že v západní Evropě se klíšťová encefalitida objevuje jen zřídka, ve skutečnosti to však neplatí zdaleka všude. Například severní část Švýcarska sousedící s Německem je z hlediska klíšťové encefalitidy endemickou oblastí, a obyvatelé i "pouze" návštěvníci tohoto regionu by se proto měli nechat očkovat stejně jako například v Rakousku nebo některých částech Německa.
Klíšťata špatně snášejí suché a velmi teplé podnebí, proto se s nimi a jimi přenášenými infekcemi nesetkáme v jihoevropských zemích. Na druhou stranu, pokud plánujeme strávit dovolenou převážně v lese a v přírodě, měli bychom se před klíšťovkou spolehlivě chránit bez ohledu na to, zda se budeme procházet lesem rakouským, nebo třeba švýcarským.
(vek)
Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report. Stockholm, 2012.
Objednejte se na očkování právě teď