Novinky
Seriál o výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě: díl sedmý – severské země
Země na severu Evropy, tedy Norsko, Dánsko, Finsko a Švédsko, se v poslední době staly oblíbenou dovolenkovou destinací pro všechny, kdo nesnáší polehávání na pláži a horké jižní slunce jim v létě nedělá dobře.
Země na severu Evropy, tedy Norsko, Dánsko, Finsko a Švédsko, se v poslední době staly oblíbenou dovolenkovou destinací pro všechny, kdo nesnáší polehávání na pláži a horké jižní slunce jim v létě nedělá dobře. Protože největším lákadlem severu je krásná a téměř nedotčená příroda, tráví lidé většinu tamní dovolené pod širým nebem. I proto před odjezdem nezapomeňte na (pře)očkování proti klíšťové encefalitidě, která se Severní Evropě rozhodně nevyhýbá.
Klíšťová encefalitida v severských státech
Obecně můžeme říci, že riziko nákazy je na severu Evropy relativně malé, ale přitom reálné. Situace v jednotlivých státech a jejich regionech se často výrazně liší.
- Dánsko – v tomto státě se klíšťová encefalitida vyskytuje poměrně málo, ročně je hlášeno asi 5 až 10 případů onemocnění. Na velkém pozoru by se však měli mít všichni ti, kdo míří na dánský ostrov Bornholm v Baltském moři, na kterém je riziko nákazy výjimečně vysoké.
- Finsko – z této velké, ale málo obydlené země je ročně hlášeno asi 20 až 40 případů klíšťové encefalitidy, a Finsko je proto považováno za endemickou oblast. Zdaleka nejvyšší riziko nákazy hrozí na ostrovech Alandy, které se nachází v Baltském moři jihozápadně od Finska. Důležité rovněž je, že klíšťová encefalitida bývá zaznamenána i v nejsevernějším finském regionu, Laponsku.
- Norsko – první případ klíšťové encefalitidy byl v Norsku zaznamenán v roce 1998 a od té doby se klíšťovka trvale usadila i v této skandinávské zemi. Riziko nákazy je reálné především na jihu Norska.
- Švédsko – poslední ze severských zemí hlásí každý rok 100 až 200 případů klíšťové encefalitidy, spolehlivé údaje jsou však k dispozici teprve od roku 2004. Riziko nákazy je relativně největší ve východních regionech Švédska.
(vek)
Zdroj: European Centre for Disease Prevention and Control: Epidemiological situation of tick-borne encephalitis in the European Union and European Free Trade Association countries. Technical Report. Stockholm, 2012.
Objednejte se na očkování právě teď