Novinky
Klíšťata dovolenou nemají. Číhají na nás i v zahraničí
Léto je čas prázdnin, dovolených a hlavně doba, kdy většinu času trávíme venku. Není proto divu, že si z těchto pobytů často přineseme i něco jiného než jen opálenou kůži a spoustu zážitků. Nezvaným hostem je například klíště, které může být přenašečem závažných infekčních onemocnění.
Nejčastějšími jsou lymeská borelióza a klíšťová encefalitida. Právě její výskyt je v poslední době na našem území plošný. Infikovaná klíšťata se vyskytují ve všech regionech ČR, včetně městských parků a horských oblastí.
Pokud se chystáte na dovolenou do zahraničí, tak vězte, že ani tam nejste před klíšťaty v bezpečí. Podle analýzy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) z června 2018 je těmito parazity promořená téměř celá Evropa. Nejběžnější druh klíštěte (ixodes ricinus) se vyskytuje ve všech státech, kam se Češi běžně vypravují na dovolenou, tedy na Slovensku, v Německu, Chorvatsku, Francii i Itálii. Neschováte se před nimi dokonce ani v jižních a přímořských částech Skandinávie. Číhají de facto všude, kde jsou křoviny i drobné lesíky. Obecně lze za riziková považovat místa s vyšší vlhkostí, listnaté a smíšené lesy a bujnou vegetaci do výšky jednoho metru.
Klíšťata ohrožují i rybáře a vodomilce
Také okolí řek a potoků, stejně jako louky jsou místa, kde se klíšťatům daří. „Klíšťová encefalitida se navíc může přenášet nejen po přisátí infikovaného klíštěte, ale také tepelně neupraveným kozím, kravským či ovčím mlékem nebo nepasterizovanými mléčnými výrobky,“ upozorňuje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování.
Právě očkování je proti klíšťové encefalitidě dosud nejúčinnější ochranou. Fakt, že její výskyt není zanedbatelný, potvrzuje i statistika. Podle ní tvořily v letech 2000–2010 případy klíšťové encefalitidy v ČR třetinu všech případů tohoto onemocnění v celé EU. Očkovat se přitom mohou nechat všechny věkové kategorie a některé zdravotní pojišťovny na očkování dokonce přispívají v rámci svých preventivních programů.
Každý, kdo se pohybuje v přírodě, by proto měl dodržovat známá základní pravidla ochrany před klíšťaty:
- Do přírody chodit vždy s repelentem.
- Nosit světlé oblečení, ideálně s dlouhými rukávy a nohavicemi.
- Nosit pevnou uzavřenou obuv.
- Do hustých porostů a křovin vstupovat co nejméně.
- Každý večer důkladně prohlédnout tělo své i svých dětí, jestli na něm není přisáté klíště.
- Přisáté klíště odstranit co nejdříve.
- Místo po přisátém klíštěti ještě několik následujících dní sledovat. Pokud se v jeho okolí objeví červená skvrna, je vhodné navštívit lékaře. Může se jednat o boreliózu.
„Doba přisátí klíštěte je důležitým faktorem – čím dříve je klíště odstraněno, tím menší je riziko přenosu nákazy na člověka. Boreliovou nákazu přenesou klíšťata na člověka za 24 hodin od přisátí, virus klíšťové encefalitidy však už za dvě hodiny. Pokud budou děti poučené, na kterých místech na těle se klíšťata s oblibou přisávají (například podkolenní jamky, třísla a podpaží), mohou se samy zběžně zkontrolovat i v průběhu dne a na případné klíště včas upozornit. Na své očkování by rozhodně neměli zapomenout ani dospělí účastníci letních akcí v přírodě,“ dodává doc. Maďar.
(mhe s využitím tiskové zprávy z června 2018)
Zdroje:
https://ecdc.europa.eu/en/publications-data/ixodes-ricinus-current-known-distribution-june-2018
Objednejte se na očkování právě teď