Novinky
Česko je zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě
I přesto Češi na prevenci příliš nedbají. Se 17% proočkovaností v populaci jsou třetí nejhorší v Evropě. Ke své škodě. Jak dokládá příklad sousedního Rakouska – očkování prokazatelně spolehlivě chrání před tímto závažným onemocněním.
I přesto Češi na prevenci příliš nedbají. Se 17 % proočkovaností v populaci jsou třetí nejhorší v Evropě. Ke své škodě. Jak dokládá příklad sousedního Rakouska – očkování prokazatelně spolehlivě chrání před tímto závažným onemocněním.
Za poslední 3 roky onemocnělo v České republice klíšťovou encefalitidou 2211 lidí. To je podstatně více, než v kterémkoliv jiném evropské státě. Významné je srovnání se sousedním Rakouskem. Ještě v koncem 80. let zde byl výskyt klíšťové encefalitidy plně srovnatelný s Českou republikou. Nyní se v Rakousku díky 90 % proočkovanosti ročně vyskytne 60 - 70 případů, což je přibližně jen 10 % z počtu onemocnění v ČR.
Vynálezce vakcíny varuje
„Očkování proti klíšťové encefalitidě v Rakousku prokazatelně ušetřilo tisíce lidí od tohoto závažného onemocnění, po jehož prodělání se pacienti nezřídka potýkají s trvalými následky,“ doplňuje Prof. Dr. Christian Kunz, vynálezce vakcíny proti klíšťové encefalitidě (KE), její velký propagátor a v současnosti čestný člen expertní skupiny ISW-TBE pro klíšťovou encefalitidu. „Onemocnění klíšťovou encefalitidou je v České republice závažným problémem. A troufám si tvrdit, že zbytečným. Očkování proti němu spolehlivě chrání,“ dodává profesor Kunz.
Odborné studie potvrdily, že očkování proti klíšťové encefalitidě zabránilo v letech 2000-2006 v Rakousku vzniku onemocnění přibližně u 2800 lidí. Vzhledem k tomu, že průměrná úmrtnost na KE je cca 0,7 %, lze říci, že za 7 let v Rakousku nezemřelo díky očkování 20 lidí a předešlo se stovkám velmi závažných následků onemocnění.
Proočkovanost v České republice na současné 17% úrovni je třetí nejnižší v Evropě a je naprosto nedostatečná, co do ovlivnění nemocnosti. Hůře je na tom pouze Lotyšsko (9 %) a Švédsko (11 %). V těchto zemích se však klíšťová encefalitida nevyskytuje zdaleka v takové míře jako v České republice, není tam tolik endemických oblastí. „Očkování proti klíšťové encefalitidě bych doporučil každému, kdo z nejrůznějších důvodů tráví nebo plánuje svůj čas trávit v přírodě. Je to jediný skutečně spolehlivý způsob, jak se proti tomuto závažnému onemocnění chránit,“ doplňuje prof. MUDr. Roman Prymula CSc., Ph.D., předseda České vakcinologické společnosti.
Vynález vakcíny proti klíšťové encefalitidě
Otcem očkovací látky proti klíšťové encefalitidě je Prof. Dr. Kunz, který ke svému objevu dodává: „V šedesátých a sedmdesátých letech byl v Rakousku markantní nárůst případů onemocnění klíšťovou encefalitidou. Pouze pomocí vakcinace lidí bylo možné kontrolovat šíření nákazy. Museli jsme přijít s takovou vakcínou i za cenu, že ji sami vyvineme.“ V roce 1973 Prof. Kunz a jeho britský kolega, univerzitní profesor, Prof. Keppie, úspěšně vyvinuli takovou vakcínu. V tom samém roce provedl Prof. Kunz první testování a to na sobě a svém kolegovi, Dr. Hofmannovi. Oběma se vytvořily protilátky, stejně tak jako i ostatním členům vakcinologického institutu, kterým byla očkovací látka následně také aplikována.
Zdroj: Tisková zpráva, prezentace prof. Kunze, Praha, 12. 5. 2009
Objednejte se na očkování právě teď