Novinky
Minimalizujte nebezpečí nákazy
Nejlepším způsobem, jak se ochránit proti možné nákaze, kterou mohou přenášet klíšťata, je naprosté vyloučení pobytu v přírodě. Pokud se budete zdržovat pouze v urbanistické zástavbě a v bezpečí svých domovů, klíšťata by se vám měla vyhnout.
Nejlepším způsobem, jak se ochránit proti možné nákaze, kterou mohou přenášet klíšťata, je naprosté vyloučení pobytu v přírodě. Pokud se budete zdržovat pouze v urbanistické zástavbě a v bezpečí svých domovů, klíšťata by se vám měla vyhnout. V takovém případě se sice uchráníte před nebezpečnými nemocemi (i když ani to už není zcela jisté, protože klíšťata se šíří i do měst), rozhodně ale váš život bude ochuzen o mnohé krásy. Pokud spíše patříte mezi milovníky přírody a svůj volný čas či dovolenou se snažíte trávit aktivním způsobem pod širým nebem, nabízíme několik rad, jak alespoň zminimalizovat nebezpečí nákazy.
Na prvním místě je třeba zdůraznit očkování, které je samozřejmě v boji proti klíšťové encefalitidě nejúčinnější. Skutečnost, že proti Lymeské borrelióze účinná vakcinace neexistuje, poukazuje na to, jak velmi nutnou je snaha zabránit kontaktu s klíštětem a co nejvíce znemožnit jeho přisátí.
Velmi důležité je věnovat pozornost oděvu. Rozhodně bychom do přírody měli nosit dlouhé kalhoty pokud možno zastrčené do ponožek či turistických návleků a pevnou a plnou obuv. Klíšťata se obvykle vyskytují v trávě, a právě nohy jsou pro ně nejčastější vstupní bránou na lidské tělo. Odtud se vydávají hledat vhodné místo pro přisátí, tedy pokud možno teplé a vlhké místo na tenké pokožce (třeba kůže zad je pro ně příliš tlustá).
V případě, že se chystáte na sběr lesních plodů, byste určitě měli myslet rovněž na dlouhé rukávy. Celkově by vaše oblečení mělo být světlé barvy. Nejenom že vám v něm v letních měsících bude příjemněji, ale hlavně si tak lépe všimnete klíštěte, které by se rozhodlo po něm lézt.
Jako další důležitý prostředek ochrany proti klíšťatům mohou posloužit repelenty.V současné době jich náš trh nabízí velké množství. Jejich účinnost a délka trvání ovšem bývá rozdílná, a proto je důležité umět si správně vybrat ten pravý. Podle státního zdravotního ústavu, který se zabývá dlouhodobým testováním těchto přípravků, je při výběru důležité zaměřit se na obsah účinných látek a na formu.
Nejúčinnější jsou repelenty ve spreji, které se dají snadno nanést i na oděv. Kromě částí těla, které nejsou chráněny oděvem, je dobré postříkat i některé části oděvu. V úvahu přichází alespoň spodní část nohavic, konce rukávů a oblast kolem límce a výstřihu. Důležité je postřik nanášet v dostatečném množství a během dne ho několikrát zopakovat.
Z účinných látek, které mají klíšťata odpudit, jsou podle testů nejúčinnější diethyl toluamid, skrývající se rovněž pod zkratkou DEET, a látka s názvem icaridin. Aby byl repelent opravdu účinný, podíl těchto látek v přípravku by měl činit alespoň 10 %. Do některých repelentů je rovněž přidávána látka permetrin, která klíšťata rovnou i hubí.
Repelenty jsou vhodné pro dospělé, děti i alergiky. Pro své ratolesti pořizujte přípravky, které jsou pro ně přímo určené. Alergici by zase měli před aplikací na celé tělo otestovat repelent například na loketní jamce, kam nanesou přípravek a několik hodin budou pozorovat reakce pokožky.
Na trhu se rovněž v posledních letech objevila speciální tkanina se stálou protiklíšťovou úpravou. Látka je ošetřena speciální směsí přípravků na odpuzení a hubení hmyzu a zejména klíšťat. Bohužel výrobky z tohoto materiálu (oblečení, lůžkoviny) nejsou v obchodech zatím příliš dostupné.
Některým lidem se při ochraně proti klíšťatům osvědčilo polykání vitaminu B nebo pojídání česneku či tablet s jeho výtažky. Jejich pot se tak pro klíšťata stává poněkud nevábným a ta se proto těmto jedincům zdaleka vyhýbají.
Existuje široké spektrum možností, jak se chránit před klíšťaty. Žádná ale není účinná zcela bezchybně. Rozhodně se po návratu z každé procházky důkladně prohlédněte a případná klíšťata co nejdříve správně odstraňte.
Objednejte se na očkování právě teď