Novinky
Revoluce v očkování?
Před lety se sešlo několik britských vědců v čele s profesorkou Patricií Nuttalovou a společně si začali lámat hlavu, jak vyřešit problém s očkováním proti nemocem, které jsou přenášeny klíšťaty na celém světě. Odborníci dali hlavy dohromady a v loňském roce společně uveřejnili článek s výsledky svých pokusů.
Před několika lety se sešlo několik britských vědců v čele s profesorkou Patricií Nuttalovou a společně si začali lámat hlavu, jak vyřešit problém s očkováním proti mnohým nemocem, které jsou přenášeny klíšťaty na celém světě. Paleta těchto chorob je velmi široká a vývin vakcín proti nim je více než problematický. Proto se vědci rozhodli zaměřit svůj výzkum na očkovací látky zacílené přímo proti samotným přenašečům. Odborníci dali hlavy dohromady, na pomoc si přizvali vědce ze Slovenska a v loňském roce společně uveřejnili v prestižním časopise PLoS Pathogen článek s výsledky svých pokusů. Představili zde vakcínu založenou na účincích proteinu 64TRP, která ničí klíšťata a zároveň chrání před infekčními chorobami, jež přenášejí. Vskutku velmi elegantní řešení!
Jak víme, klíšťata jsou hostiteli mnoha přenašečů nebezpečných onemocnění bakteriálního či virového původu. Proti většině těchto nemocí dosud neznáme účinné vakcíny, proto se zdá očkování proti samotným přenašečům (v tomto případě tedy klíšťatům) jako vynikající nápad.
Při zkoumání vlastností afrického klíštěte (Rhipicephalus appendiculatus) se týmu Patricie Nuttalové podařilo ve slinách tohoto členovce objevit speciální protein, díky němuž se klíště snadněji uchycuje do rány v kůži svého hostitele. Britové použili tohoto proteinu k výrobě očkovací látky, která se během testů ukázala být poměrně účinnou. Protilátky vytvořené po vakcinaci by totiž mohly být účinné hned na několika frontách najednou.
Po přisátí klíštěte by se protilátky v krvi dokázaly navázat na proteinové „lepidlo“, čímž by se klíštěti znemožnilo přisátí a udržení na hostiteli. Pokud by k uchycení přece jen došlo, klíště by začalo sát krev i s protilátkami, které by mu způsobily rozsáhlé škody v zažívacím traktu a brzkou smrt. Ani původce onemocnění, který by se náhodou dostal do hostitelovy krve, by to neměl jednoduché. Protilátky by ho zbavily důležité proteinové podpory ze slin klíštěte, čímž by byl velmi ochromen a imunitní systém by si s ním již hravě poradil.
Společně s vědci z Ústavu zoologie a Ústavu virologie Slovenské Akademie věd se britským odborníkům podařilo prokázat, že očkovací látka je účinná nejenom proti klíštěti africkému, ale i proti ostatním druhům včetně u nás nejrozšířenějšího klíštěte obecného (Ixodes ricinus).
Při pokusech na myších byla prokázána obdobná účinnost očkovacích látek proti klíšťové encefalitidě, jako u vakcín používaných v současnosti proti tomuto onemocnění. Rovněž byl pozorován pokles možnosti přenosu infekce z klíštěte na klíště skrz krev jednoho hostitele.
Do budoucna se tedy možná můžeme těšit na další krůček kupředu v boji proti závažným infekčním onemocněním, která přenášejí nejen klíšťata, ale i například komáři, blechy a jiný hmyz.
(kros)
Objednejte se na očkování právě teď