Novinky
Nebojte se očkování proti klíšťové encefalitidě ani u alergiků
Podle odborníků může být většina alergiků naprosto bezpečně očkována proti klíšťové encefalitidě, ale i proti celé řadě dalších infekcí. Jen pokud se v minulosti objevila u pacienta alergická reakce po podání očkovací látky, je na místě maximální opatrnost.
Obavy z alergie jsou někdy přehnané
Zarudnutí nebo citlivost kůže v místě vpichu, ale také zvýšená teplota krátce po očkování patří mezi běžné reakce, které samy o sobě neznamenají alergii na vakcínu. Pokud u někoho po očkování dojde k příznakům vzbuzujícím podezření na alergickou reakci, měl by absolvovat imunologické vyšetření, které tuto alergii potvrdí nebo vyvrátí. Bude-li totiž z dalších očkování vyřazen jen kvůli planému podezření na alergii, vystavuje se zcela zbytečně rizikům infekčního onemocnění – například klíšťové encefalitidy.
Zapamatujte si neobvyklé příznaky po očkování
Opravdová alergie na očkovací látku je ve skutečnosti velmi vzácná. Američtí lékaři nedávno zveřejnili údaje, podle kterých pouze jedno očkování z miliónu způsobí vážnou alergickou reakci. Natolik vážná reakce, která by způsobila smrt pacienta, je ještě mnohem vzácnější. Na druhou stranu, pokud se u někoho po jakémkoli absolvovaném očkování objevily v minulosti neobvyklé příznaky, měl by na to pamatovat a před každým dalším očkováním to sdělit svému lékaři.
Alergeny v očkovacích látkách
Běžně používané vakcíny obsahují kromě samotného antigenu odpovědného za imunizaci také některé další látky důležité pro optimální účinek vakcíny nebo její komfortní podání. Mezi potenciálně alergenní součásti vakcín patří želatina nebo vaječná bílkovina, vzácně pak například latex uvolněný z uzávěru lahvičky, antibiotikum neomycin nebo látka zvaná thimerosal. Pokud se někdy v minulosti u člověka vyskytla alergická reakce při styku s těmito látkami, měl by o tom před očkováním rovněž uvědomit svého lékaře.
(vek)
Zdroj:
www.medscape.com
Objednejte se na očkování právě teď