Novinky
Klíšťová encefalitida hrozí i za hranicemi naší země
Klíšťovka se původně vyskytovala pouze v českých luzích a hájích. Postupem času se však rozšířila do dalších koutů Evropy – setkat se s ní můžeme například až v dalekém Pobaltí či ve Skandinávii. Této nebezpečné infekci se však dobře daří i podstatně blíž.
Na jih od naší země panuje ještě poměrně klidná situace. V Rakousku je klíšťová encefalitida taktéž původní infekcí, ale díky úspěšné očkovací kampani je každoroční počet případů mnohem menší než u nás. Pro představu: v Rakousku onemocní v posledních letech průměrně 50 až 100 lidí ročně, zatímco v České republice průměrně 500 až 800 lidí za rok. Není se čemu divit, u našich jižních sousedů dosahuje očkovanost obyvatel 85 %, u nás je to pouhých 20 %. A jak je to u dalších sousedů?
- V Německu je klíšťová encefalitida taktéž hojně rozšířena, obzvláště rizikové jsou státy Bavorsko a Bádensko-Württembersko. Počet případů se pohybuje kolem 3000 ročně, avšak díky obrovskému počtu obyvatel této země je celkový výskyt mnohem nižší než v České republice.
- Polsko hlásí ročně 200 až 300 nových případů. To je vzhledem k velikosti této země poměrně nízké číslo. Navíc se většina případů vyskytuje v oblastech sousedících s Pobaltím, které je hojným výskytem klíšťovky proslulé. I přesto je potřeba při cestách k našim polským sousedům dbát zvýšené opatrnosti, protože infekce se vyskytuje i v oblastech při hranicích s Českou republikou.
- U našich východních sousedů na Slovensku nebývá klíšťovka příliš častá. Rozhodně neznámou nemocí však není. Slovenští lékaři ročně hlásí kolem 60 až 80 nových nákaz, přičemž velká část případů se objeví v Trenčínském kraji.
Riziko pro celou Evropu
Česká republika patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťovky v celé Evropě.
- V přepočtu případů klíšťovky na počet obyvatel dané země vedou v Evropě státy Pobaltí a Slovinsko, Česká republika je ihned za nimi na 5. místě.
- Mezi regiony s vysokým výskytem infekce dále patří Maďarsko, Finsko, Švédsko, Norsko, ale i Itálie či Rumunsko.
- Klíšťata však neznají hranice a občas proniknou též do Francie, kde hlásí několik případů onemocnění ročně. Choroby není ušetřena ani krásná příroda Švýcarska, zejména na severu země je infekce poměrně častá.
Klíšťová encefalitida se postupně, ale jistě rozšiřuje do většiny států Evropy. Jelikož se jedná o virovou infekci, nelze ji léčit antibiotiky. Jedinou účinnou prevencí je tak očkování, které se hodí při cestování do mnoha zemí na starém kontinentu.
(holi)
Zdroj: www.ecdc.europa.eu
Objednejte se na očkování právě teď