Novinky
Evropa: ráje klíšťat střídají bezpečné zóny
Klíšťata jsou jakožto parazité zvířat a člověka velice úspěšným druhem, který se dokázal rozšířit na území o velké rozloze. Neunikneme jim ani při cestování po Evropě. Prozradíme, kde si lze užít klidnou dovolenou bez společnosti klíšťat, a v jakých zemích si na ně dávat opravdu velký pozor.
Relativně klidný sever
V severských státech Evropy jsou rozsáhlá území pokrytá hustými lesy. Mohlo by se zdát, že zde mají klíšťata ideální podmínky pro život. To však není tak úplně pravda. Tito paraziti mají rádi teplejší klima a také moc nemusí vyšší nadmořské výšky. Horní hranice, která klíšťatům svědčí, je zhruba 1100 m. n. m. Jelikož je většina Norska hornatá a poměrně chladná, ještě donedávna platilo, že klíšťat se zde obávat příliš nemusíme. Bohužel se stoupajícími průměrnými teplotami se tento druh pomalu odvažuje i do vyšších poloh a dále na sever – proto si i na cestu do skandinávských zemí repelent raději přibalte. Riziko chycení klíštěte je zde ale ve srovnání s ČR zatím pořád nižší.
Teplý a celkem bezpečný jih
Obyvatelé Středomoří mají štěstí. S klíšťaty se na svém území během života nejspíš nepotkají. Balkánský poloostrov a Itálie jsou podle mapy zveřejněné Evropským centrem pro prevenci nemocí klíšťat prosté. O něco horší situace je ve Španělsku a Portugalsku, kde se naopak tito paraziti na severu obou zemí vyskytují poměrně hojně.
Promořený východ
Země východní Evropy jsou na tom v tomto směru špatně. Pobaltí, evropská část Ruska a sever Běloruska jsou státy, kde jsou klíšťata jako doma. Husté lesy a poměrně příznivé vlhčí klima pro ně představují ráj. V lesích a na loukách východoevropských států se doporučuje nevyšší stupeň obezřetnosti. Očkování proti klíšťové encefalitidě by mělo být samozřejmostí pro místní obyvatele i pro cestovatele.
Rozporuplný západ
Situace v zemích západní Evropy se liší stát od státu. Území Německa je postiženo spíše ostrůvkovitě, nejvíce riziková je východní část země. Z ostrovních států dopadl nejhůře lesnatý Wales a poloostrov Cornwall. Skotsko a Irsko jsou klíšťaty téměř neosídleny. Nejkritičtější stav ze západních států hlásí Francie. Téměř celé její území svítí na klíšťových mapách varovnou červenou barvou. I zde se tedy vyplatí velká opatrnost.
A jak je na tom střed?
Česká republika, Slovensko a Maďarsko patří mezi regiony s vůbec nejvyšším výskytem klíšťat v Evropě. Naše země se bohužel dlouhodobě drží na špičkách žebříčků v počtu lymeské boreliózy. Množství případů klíšťové encefalitidy naštěstí díky očkování v posledních letech již klesá.
(zzka)
Zdroj:
http://ecdc.europa.eu