Novinky
Proč nám pojišťovny přispívají na očkování
Zdravotní pojišťovny dobře vědí, že prevence je nejen tím nejlepším způsobem léčby, ale často také nejlevnějším. Předcházet nákaze klíšťovou encefalitidou pomocí očkování se ekonomicky vyplatí všem: pacientům, pojišťovnám i daňovým poplatníkům.
Zdravotní pojišťovny dobře vědí, že prevence je nejen tím nejlepším způsobem léčby, ale často také nejlevnějším. Předcházet nákaze klíšťovou encefalitidou pomocí očkování se ekonomicky vyplatí všem: pacientům, pojišťovnám i daňovým poplatníkům.
Kolik stojí léčba
Nákaza klíšťovou encefalitidou zpravidla nemocného člověka vyřadí na dlouhou dobu z normálního života. I když bude mít onemocnění nekomplikovaný průběh, poleží si pacient dva až tři týdny v nemocnici. Poté ho ještě čeká minimálně měsíc v domácím léčení, většinou je ale doba, po kterou není schopen se vrátit ke své původní práci, mnohem delší. Dlouhodobá léčba onemocnění samozřejmě není nijak levná, jen poplatek pacienta za třítýdenní pobyt v nemocnici překročí v současné době dva tisíce korun a jeho zdravotní pojišťovnu stojí celá léčba pochopitelně nesrovnatelně více.
Pracovní neschopnost
Průměrná doba pracovní neschopnosti kvůli onemocnění klíšťovou encefalitidou je podle lékařů osm až devět měsíců. Během této doby jsou často lidé nejen neschopní pracovat, ale dělá jim problém se soustředit i na běžné denní činnosti, trápí je poruchy paměti, změny psychiky, chronická únava nebo těžké bolesti hlavy.
Kvůli dlouhodobým následkům do invalidního důchodu
Protože vážné zdravotní problémy po prodělané klíšťovce v některých případech přetrvávají, není někdy návrat do zaměstnání již možný. Jediným řešením je pak odchod do invalidního důchodu, a tak se finanční náročnost onemocnění, kterému šlo zpočátku snadno zabránit očkováním, ještě zvyšuje. Doplácí už na něj nejenom nemocný člověk a zdravotní pojišťovna, ale také celý státní rozpočet.
Očkování se vyplatí všem
V sousedním Rakousku byl kdysi výskyt klíšťové encefalitidy podobně vysoký jako u nás. Potom však byla spuštěna plošná očkovací kampaň a dnes je proti tomuto onemocnění u našich jižních sousedů očkováno asi 90 procent populace. A jak uvádí ve své zprávě Světová zdravotnická organizace, právě úspěšná prevence v podobě očkování v Rakousku dokázala ušetřit během deseti let zhruba 80 miliónů amerických dolarů. Očkování proti klíšťovce tedy dává nejen zdravotnicky, ale také ekonomicky jasný smysl.
(vek)
Zdroje:
www.penize.cz
World
Health Organization: Vaccines against tick-borne encephalitis: WHO
position paper. Weekly epidemiological record 2011, 24 (86): 241–256.