Novinky
Klíšťová encefalitida? Horečka a nevolnost jsou pouze začátek!
Procházka v parku či sbírání hub často končí přisátím nezvaného hostitele na kůži. I když se příznaky infekce klíšťovou encefalitidou projevují „pouze“ u každého třetího nakaženého, na štěstí rozhodně nespoléhejte. Pokud se nákaza projeví, má její průběh celkem rychlý spád.
Počáteční příznaky onemocnění se objevují obvykle za 14 až 28 dní po přisátí nakaženého klíštěte. Choroba má v první fázi necharakteristické projevy a je velmi podobná běžnému chřipkovému nachlazení. Mezi nejčastější příznaky patří:
- zvýšená teplota až horečka,
- bolest hlavy,
- únava,
- bolest svalů,
- nevolnost,
- zvracení.
První fáze klíšťové encefalitidy trvá většinou několik dní. Poté dojde ke zdánlivému zlepšení zdravotního stavu, kdy se dotyční cítí zcela v pořádku. Avšak virová infekce se jen tak snadno nevzdává. Po bezpříznakovém období v délce zhruba 1 až 3 týdnů nastupuje další fáze onemocnění.
Nemoc pokračuje poškozením mozku
Ve druhé fázi klíšťovky dochází k přestupu virové infekce na centrální nervový systém. Virus způsobuje zánět mozkových a míšních obalů i samotného mozku. Příznaky začínají být více dramatické a často si vyžádají hospitalizaci. Tato fáze nemoci se uvede následovně:
- nástupem krutých bolestí hlavy provázených vysokou horečkou,
- nemocný je světloplachý, je mu nevolno a zvrací,
- příznakem poškození nervového systému je ztuhlá šíje a nemožnost položit bradu na hrudník,
- postižený jedinec je také často ospalý, zmatený, trpí křečemi svalů, a někdy dokonce není schopen pohybovat končetinami.
Hazard s lidským životem
Druhá fáze onemocnění si většinou vyžádá pobyt v nemocnici na několik dnů až týdnů. I když příznaky poměrně rychle ustupují, bolesti hlavy a únava mohou přetrvávat i několik měsíců. V horším případě dochází k trvalému poškození mozkové tkáně, které se projeví například poruchami hybnosti končetin. Asi u jednoho pacienta ze sta končí toto onemocnění smrtí.
Pokud máte podezření na infekci klíšťovou encefalitidou u sebe nebo svých blízkých, raději vždy kontaktujte lékaře. Bezpochyby ještě lepším řešením je účelná prevence v podobě pravidelného očkování, které má jen minimum nežádoucích účinků a skvěle ochrání vás a vaši rodinu před nepříjemným pobytem v nemocnici.
(holi)
Zdroj: www.nhs.uk
Objednejte se na očkování právě teď