Novinky
Očkování: příprava těla na nebezpečné střety
Vakcinace představuje účinnou metodu, kterou se lze chránit před některými chorobami, či alespoň jejich těžkým průběhem. Co je během očkování do organismu vpraveno a jak na danou látku reaguje?
Zdravý organismus se choroboplodným zárodkům a rozvoji s nimi spojených nemocí brání na více úrovních.
- Jednou z nich je vrozená imunita, která takzvaně nemá paměť. To znamená, že obranná reakce, jíž se složky vrozené imunity účastní, bude vždy stejně rychlá a silná nezávisle na tom, zda se tělo s daným mikroorganismem v minulosti již setkalo, či nikoliv.
- Oproti tomu získaná imunita, která se rozvíjí až po narození, si setkání s konkrétním patogenem (například bakterií či virem) pamatuje. Proto pokud se s ním dotyčný jedinec v budoucnu opětovně setká, imunitní odpověď bude rychlejší a intenzivnější, díky čemuž může být mikroorganismus zneškodněn ještě před nástupem příznaků onemocnění.
Bezpečné setkání
Očkování funguje na principu podpory vzniku získané imunity proti určitému patogenu tak, aby byla očkovaná osoba v budoucnu chráněna proti chorobě, kterou daný patogen vyvolává. Aby dotyčný při vakcinaci touto chorobou neonemocněl, obsahuje očkovací látka patogeny buď:
- oslabené,
- usmrcené,
- nebo pouze jejich části.
Aplikací vakcíny dochází k tvorbě protilátek a pomnožení buněk imunitního systému, které si daný mikroorganismus pamatují a jsou tak připraveny okamžitě reagovat v případě, že se s ním v budoucnu opět setkají.
Očkování představuje jeden z nejúčinnějších způsobů prevence vzniku některých velmi závažných onemocnění. Díky zavedení celoplošné vakcinace těchto nemocí v populaci významně ubylo.
(veri)
Zdroj:
www.path.org