Novinky
Zkušenosti veterináře - rozhovor druhý
Požádali jsme dva odborníky, aby nám sdělili své zkušenosti z praxe. Dnes vám přinášíme rozhovor s druhým z nich, s veterinárním lékařem MVDr. Petrem Košařem.
Během měsíce srpna jsme uveřejnili několik článků na téma "nemoci přenášené klíšťaty a domácí mazlíčci." Než toto téma opustíme, požádali jsme dva odborníky, aby nám k tomuto tématu sdělili své zkušenosti z praxe. Dnes vám přinášíme rozhovor s druhým z nich, s veterinárním lékařem MVDr. Petrem Košařem. Rozhovor s naším prvním hostem, MVDr. Martinem Grymem, najdete v rubrice Novinky, společně s dalšími staršími články.
MVDr. Petr Košař vede veterinární ordinaci v Říčanech u Prahy a specializuje se na péči o malá zvířata. V jeho ordianci se tedy střídají psi, kočky, fretky, drobní hlodavci, ale i hadi a jiná exotičtější fauna. My jsme své otázky zaměřily především na psy:
- Setkáváte se ve své praxi často s problémy způsobenými přisátými klíšťaty?
Díky kvalitním protiparazitárním přípravkům a možnosti vakcinace psů a koček proti Borelioze není výskyt problémů tak častý. Problémy, které se vyskytují jsou buď lokální povahy tj. lokální reakce organismu v místě přisátí, díky které se může objevit v místě přisátí klíštěte vazivovité zduření většinou do velikosti hrášku, které může přetrvávat i několik měsíců. Déle se v místě přisátí může vytvořit sekundárně tzv. pyotraumatická dermatitida, zaviněná zejména tím, že pes si místo přisátí olizuje a tím dochází k oslabení kůže, zapaření a pomnožení bakterií. Nebo orgánová onemocnění z nichž nejčastější je borelioza. - Jak může chovatel poznat, že jeho pes onemocněl lymeskou borreliózou?
Projevy boreliozy u psa jsou vázány zejména na pohybový aparát, kožní změny v podobě erythema chronicum migrans ( typické u lidí ) se u malých zvířat vyskytují zřídka. Hlavní projevy jsou náhlé kulhání s výraznou bolestivostí postihující jeden nebo více kloubů, zvýšené projevy bolesti při manipulaci s končetinou, někdy může být horečka, apatie, nechutenství. - Jaká další onemocnění může klíště na zvířata přenést?
Z dalších onemocnění jde o klíšťovou encefalitidu ( psi jsou vůči této infekci daleko odolnější než lidé) . Dále pak o onemocnění která se u nás nevyskytují, ale vyskytují se v jižní Evropě, kde se může pes při pobytu v těchto zemích nakazit. Jedna se o babeziozu, piroplazmozu, ehrlichiozu a hemobartenelozu. - Na co si mají chovatelé dát v létě největší pozor, aby svého psa udrželi v dobré kondici?
Asi největší problém je přehřátí psa ponechaného v autě. Pes má omezené možnosti termoregulace a je tedy podstatně citlivější na přehřátí než člověk. Důležitý je také dostatečný přísun tekutin , neboť zrychlené dýchání, které pes používá na ochlazování organizmu, vede k výraznému odpařování vody z dýchacích cest a tím k možné dehydrataci organizmu. Vhodná proto v horkých dnech není ani výrazná fyzická zátěž, neboť ta přehřátí těla podporuje také. Pokud je pes venku, měl by mít možnost zalézt si na stinné místo ( pozor na změnu polohy slunce během dne). Samozřejmostí je ošetření psa proti blechám a klíšťatům. Tito nepříjemní parazité nejen psa obtěžují, ale jsou i přenašeči dalších onemocnění.