Novinky
Sliny klíštěte chrání před borreliózou
Bílkovina obsažená ve slinách klíštěte ochránila pokusné myši před vznikem lymeské borreliózy. Tento překvapivý objev možná urychlí vývoj nové vakcíny proti této zákeřné infekci šířící se prostřednictvím klíšťat.
Bílkovina obsažená ve slinách klíštěte ochránila pokusné myši před vznikem lymeské borreliózy. Tento překvapivý objev možná urychlí vývoj nové vakcíny proti této zákeřné infekci šířící se prostřednictvím klíšťat.
Salp15 ochránil pokusná zvířata před onemocněním
Až dosud bylo v medicíně obvyklé, že nově vyvíjená vakcína proti infekčnímu onemocnění musela být zaměřená přímo proti patogenu, který nemoc způsobuje. Tentokrát byli vědci poprvé svědky případu, kdy bílkovina obsažená ve slinách přenašečského organismu dokázala u myší vyvolat také ochrannou imunitní reakci a tvorbu účinných protilátek proti borrelióze.
Bakterie způsobující lymeskou borreliózu, Borrelia burgdorferri, žije uvnitř trávicího traktu klíštěte. Když bakterie putuje v jeho slinách, je při tom obalena bílkovinou nazývanou Salp15. Právě tuto bílkovinu vstříkli vědci pokusným myším a zjistili, že má podobné účinky jako očkovací látka. To znamená, že dokáže spustit tvorbu protilátek, které potom myš ochrání před vznikem onemocnění. Vědci z Yaleovy univerzity také zjistili, že pokud se Salp15 kombinuje s bílkovinou izolovanou z bakterie, je její účinnost ještě vyšší.
Klíště „pomáhá“ borrelióze se účinně šířit
Vědci si ochranné účinky proteinu Salp15 vysvětlují tak, že bakterie žije se „svým“ klíštětem ve velmi těsné symbióze, a dokonce používá jeho vlastní bílkoviny k tomu, aby mohla snáze infikovat nového hostitele – například člověka. Proto když si proti těmto „pomocným“ bílkovinám vytvoří tělo imunitu, dokáže ho pak ochránit před bakteriální nákazou.
Slibný začátek pro novou vakcínu
Poslední vakcína proti lymeské borrelióze byla na americkém trhu k dostání do roku 2002. Byla však stažena a dnes jsou očkovací látky k dispozici pouze pro veterinární účely. Na obzoru se nerýsuje ani žádná další slibná látka, která by se v současnosti testovala v poslední, třetí fázi klinických studií. Vědci z Yaleovy univerzity nyní doufají, že bílkovina Salp15 by se mohla stát součástí nových moderních vakcín, a to nejen proti lymeské borrelióze, ale také proti dalším infekčním onemocněním přenášeným hmyzem.
(vek)
Zdroj: http://www.sciencedaily.com/releases/2009/11/091119111410.htm
Objednejte se na očkování právě teď