Novinky
Lymeská borrelióza může poškodit srdce
Pokud si včas nevšimneme charakteristického kruhového zarudnutí kůže v místě, kde jsme objevili přisáté klíště, většinou nás nenapadne přičítat pozdější zdravotní potíže borreliózové infekci. Přitom neléčená borrelióza může v organismu napáchat rozmanité škody, mimo jiné i poškození srdce.
Co je to borreliová karditida?
Poškození srdce bakterií Borrelia burgdorferi se nazývá borreliová karditida. U nás se vyskytuje relativně vzácně (asi 0,3–0,4 % případů borreliózové infekce), ale například ve Spojených státech se borreliová karditida rozvine až v 8 % případů borreliózy. Borreliová karditida se může vyskytnout ve všech věkových skupinách, u dětí, dospělých i starších nakažených. Její výskyt je však podstatně častější u silnější poloviny lidstva – muži onemocní borreliovou karditidou přibližně třikrát častěji než ženy.
Jak se onemocnění projevuje?
Poškození srdce borreliózou se může projevit u nakaženého člověka v rozmezí deseti dní až čtyř měsíců od vzniku infekce. Úplně nejčastějším projevem borreliové karditidy jsou srdeční arytmie, tedy poruchy vedení srdečního vzruchu, který určuje správný srdeční rytmus. Důsledky srdečních arytmií mohou být velice různé – některé se navenek vůbec neprojeví a můžeme je odhalit jenom z EKG vyšetření, jiné naopak upoutají pacienta na nemocniční lůžko, a v některých závažných případech je nutná i umělá podpora činnosti srdce nebo umělá ventilace na jednotce intenzivní péče.
Je možné borreliovou karditidu léčit?
Protože se jedná o onemocnění způsobené bakterií, zabírají na něj příslušná antibiotika. Ta je však potřeba podávat ve velkých dávkách přímo do žíly. Léčba antibiotiky má na onemocnění obvykle dobrý účinek, srdeční arytmie často zcela vymizí a rytmus srdce se vrátí do původní formy. Pokud nějaký typ arytmie přesto přetrvává (což není časté), většinou svému nositeli nezpůsobuje vážné zdravotní potíže.
Kromě borreliové karditidy se může nerozpoznaná a neléčená infekce projevit i jinak, například zánětem velkých kloubů nebo poškozením nervového systému. Každé přisáté klíště je proto třeba si zapamatovat a místo přisátí čas od času prohlédnout, zda se v okolí netvoří typické zarudnutí.
(vek)
Zdroje:
http://www.medscape.com/viewarticle/702223
Kuchynka, et al. Zánětlivá kardiomyopatie na podkladě borreliové infekce, bez systémové sérologické odezvy. Cor Vasa 2007;49.