Novinky
Tři pilíře obrany před klíšťaty
Klíšťata se v posledních letech stala hrozbou. Pořád jste se ještě nenechali očkovat? Chránit se před napadením tímto parazitem lze sice i jinak, ovšem jedinou jistotou zůstává vakcinace.
Klíšťata jsou hostiteli nebezpečných virů a bakterií, které u člověka vyvolávají například závažnou klíšťovou encefalitidu nebo lymeskou boreliózu. Prevence je mnohem snazší než následná léčba. Prvním pomyslným pilířem obrany je vymýcení klíšťat z životního prostředí. Mimo jiné spočívá v odstřelu černé zvěře a dalších přenašečů těchto parazitů. Druhým je osobní ochrana, za kterou je zodpovědný každý sám – cílem je zabránění přisátí klíštěte. Třetím pilířem je pak profylaxe bránící rozvinutí nemoci, pokud se klíště už přisálo.
Zvolte správnou strategii
Mezi zásady, které byste měli, pokud se chcete klíšťatům vyhnout, dodržovat, patří:
- nechodit ve vysoké trávě a křovinami, ve kterých se parazité rádi ukrývají,
- nosit do lesa a do přírody vůbec světlé oblečení, na kterém si klíštěte snadno všimnete,
- zastrkávat nohavice kalhot do ponožek,
- aplikovat repelent s obsahem diethyltoluamidu (nedávejte na ruce a obličej),
- na oděv nanést přípravek obsahující permethrin,
- vždy se po návratu z přírody prohlédnout, a pokud naleznete klíště, rychle ho odstranit.
Za použití dezinfekce
Před odstraněním klíštěte se doporučuje vzít si rukavice a pomocí speciálních kleštiček parazita vyndat. Místo potřeme dezinfekcí. Není vhodné používat pinzetu, která klíště stiskne, takže jeho obsah vymáčkne do rány. K uvolnění se také nehodí olej, petrolej ani další organické látky. Může se stát, že se nepodaří vyndat klíště v celku. Jeho hlava zůstane v místě přisátí, což vyvolá lokální zánět. Někdy je proto nutná návštěva lékaře, který zbytek parazita odstraní.
Jednoduchá ochrana
Mezi účinné metody profylaxe patří očkování. Vakcinace proti klíšťové encefalitidě je velmi bezpečná a účinná, navíc na její provedení přispívají pojišťovny.
(brbr)
Zdroj:
http://emedicine.medscape.com