Novinky
Trvalé následky „klíšťovky“ ohrožují hybnost i psychiku
U některých osob proběhne klíšťová encefalitida téměř nepozorovaně, jiným zanechá trvalé následky v podobě poruch nervového systému či psychiky. Podle odborníků se podobné potíže rozvinou u každého desátého jedince, který prodělal takzvanou druhou fázi onemocnění.
Obyčejná chřipka?
Klíšťová encefalitida často probíhá ve dvou etapách. První období se podobá chřipce a doprovází ho následující příznaky:
- bolesti hlavy, svalů a kloubů,
- únava,
- zvýšená teplota.
Závažnější projevy vyžadují hospitalizaci
Počáteční fáze onemocnění trvá obvykle několik dní, po kterých dojde v mnoha případech k úplnému uzdravení. Pokud se však rozvinou další symptomy spojené s invazí viru do centrálního nervového systému, hovoříme o druhé fázi choroby. Ta má závažnější průběh a vyžaduje hospitalizaci na infekčním oddělení. Pro toto stadium klíšťové encefalitidy jsou typické:
- světloplachost,
- silné bolesti hlavy,
- zvracení,
- rozmazané vidění,
- poruchy vědomí,
- horečky,
- poruchy hybnosti a další neurologické příznaky.
Potíže, které neustávají
Druhá etapa klíšťové encefalitidy trvá několik týdnů, během kterých obvykle dochází k postupnému ústupu příznaků choroby. U každého desátého nemocného jsou však obtíže dlouhodobé a v některých případech bohužel trvalé. Může jít o:
- potíže s pamětí a sníženou schopnost koncentrace,
- změny v chování (střídavé nálady, prudké emoce),
- epilepsii,
- poruchy řeči,
- omezení hybnosti, potíže s rovnováhou, třes, závratě,
- trvalý pocit únavy,
- dlouhodobé bolesti hlavy,
- poruchy spánku.
V závislosti na druhu přítomných obtíží může dlouhodobá léčba zahrnovat péči neurologa, psychiatra, logopeda či fyzioterapeuta. V těžkých případech jsou takto nemocní dokonce odkázáni na trvalou pomoc druhé osoby.
(veri)
Zdroj:
www.webmd.boots.com
www.nhs.uk