Novinky
S podezřením na „klíšťovku“ jděte ihned k lékaři!
Klíšťová encefalitida je v České republice poměrně rozšířeným onemocněním. Přestože existuje velice účinné očkování, jen v roce 2013 se objevilo přes 600 nových případů. Pokud máte podezření na nákazu, navštivte urychleně lékaře, který stanoví přesnou diagnózu.
K tomu, aby došlo k infekci klíšťovou encefalitidou, musí být splněny některé podmínky. Proto se vás lékař nejprve zeptá na několik základních otázek, na které je dobré znát odpověď:
- Pohybovali jste se v přírodě?
- Vyskytovala se v této oblasti klíšťata?
- Zaznamenali jste přisátí parazita na kůži?
I kdyby byla všechna tato kritéria splněna, nemusí se ještě jednat o encefalitidu. Ne každé klíště v sobě totiž obsahuje virus, který nemoc způsobuje. Dále se vás lékař bude ptát na celý průběh vašeho onemocnění. Pro klíšťovou encefalitidu jsou totiž typické dvě fáze.
- Ta první je podobná chřipce a vyznačuje se vysokými teplotami, apatií a bolestmi kloubů a svalů. Odeznívá přibližně po týdnu.
- Poté přichází další horečky, bolesti hlavy a zvracení. Lékař se vás tedy zeptá, zda vašim obtížím nepředcházelo onemocnění s chřipkovými projevy, a dál bude vyšetřovat váš nervový systém.
Odběrů se nebojte
Vyšetření nervů je velmi orientační a ne příliš specifické. Důležité je prokázat, zda opravdu došlo ke kontaktu s virem klíšťové encefalitidy. Proto je nutné odebrat krev i mozkomíšní mok a odeslat je na laboratorní vyšetření. Jsou provedeny testy na specifické protilátky, které infekci spolehlivě odhalí. Odebrání mozkomíšního moku je často provázeno zbytečnými obavami. Nejedná se sice o nejpříjemnější zákrok, přesto i v této oblasti medicína pokročila, a pokud je vše provedeno správně, nemusíte se ho nijak obávat.
(jez)
Zdroj: www.pmfhk.cz
Objednejte se na očkování právě teď