Novinky
Klíšťata, postrach tuzemských hájů, ale i dalekých zemí
Klíšťata žijí v mnoha destinacích. V některých oblastech světa přenášejí opravdu nebezpečné nákazy. Zásadní je při cestování na toto riziko myslet a učinit vše potřebné pro svoji ochranu.
Klíšťata přenášejí choroby, a to ne zřídka, ale velmi často. V České republice je to především lymeská borrelióza a klíšťová encefalitida. Infikovány jsou desítky procent klíšťat. V zahraničí jde ale i o jiné choroby, většinou závažnější. Jedná se například o:
- krymsko-konžskou krvácivou horečku (východní Evropa, střední Asie, Indie, Afrika),
- nemoc Kyasanurského lesa (severní Indie),
- omskou krvácivou horečku (Rusko),
- sibiřskou a východoasijskou (japonskou) klíšťovou encefalitidu.
Jsou to těžká onemocnění s vysokou úmrtností nebo velkou pravděpodobností trvalých následků. Přenáší je klíšťata při sání krve. Pokud se nebudete na cestách do těchto oblastí chránit, vystavujete se vysokému riziku.
Držte se stezek
Klíšťata se typicky akumulují na okrajích listnatých lesů, na travnatých plochách (zejména ve vysoké trávě) a v křovinách. Potkat je ale můžete i v ostatních lesích, lesoparcích, městské zeleni a zahradách. Rizikové je zejména sezení a lehání v porostech, bezpečnější je držet se na zpevněných cestách.
Myslete dopředu
Hlavním článkem ochrany je uvědomovat si nebezpečí, které hrozí. V České republice je běžné nemoci přenášené klíšťaty podceňovat, na což mnoho lidí každoročně doplatí. Přitom konkrétně klíšťové encefalitidě lze předcházet, očkování je snadno dostupné. Jiným onemocněním se ale často tak účinně bránit nelze, proto je důležitá prevence.
- Používejte repelenty.
- Do přírody noste kompaktní obuv, dlouhé nohavice a dlouhé rukávy, nejlépe ze světlých textilií. To abyste dobře viděli lezoucí klíšťata a mohli je odstranit. Nohavice zastrkujte do bot.
- K dispozici jsou i speciální oděvy napuštěné repelentními látkami.
- Po návratu z přírody se převlékněte, důkladně prohlédněte, pokud možno osprchujte nebo vykoupejte. Oblečení ihned vyperte.
- Při spaní pod širákem používejte ochrannou podložku.
S parazity nekompromisně
Po návratu z přírody byste se měli pravidelně ráno a večer prohlížet (celé tělo, včetně vlasové pokožky). Nezapomeňte kontrolovat kromě dětí také domácí mazlíčky.
- Pokud najdete klíšťata, co nejdříve je odstraňte speciální pinzetou nebo kartou. Před i po vytažení použijte dezinfekci, nejlépe jódovou, pokud nejste alergičtí na jód. Olej ani krémy k odstranění nepoužívejte.
- Klíště spláchněte do toalety, v případě zájmu ho můžete poslat na vyšetření.
- Buďte ostražití, a pokud zpozorujete v následujících dnech až týdnech skvrny na kůži, horečku nebo bolesti hlavy, navštivte lékaře.
- Pohybujete-li se v přírodě často, můžete si založit mapku těla, do které si zakreslíte místa přisátí klíšťat spolu s datem.
(pez)
Zdroje:
http://ecdc.europa.eu
www.lf1.cuni.cz
www.cdc.gov