Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyOčkování psů proti lymeské borrelióze

Novinky

Očkování psů proti lymeské borrelióze

Nemocí, kterými mohou klíšťata infikovat vašeho čtyřnohého přítele, je celá řada. Je prokázána možnost přenosu až 150 různých infekcí z klíštěte na psa. Proti lymeské borrelióze existuje pro psy účinná ochrana ve formě očkování.

Očkování psů proti lymeské borrelióze
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nemocí, kterými mohou klíšťata infikovat vašeho čtyřnohého přítele, je celá řada. Je prokázána možnost přenosu až 150 různých infekcí z klíštěte na psa. Zatímco klíšťová encefalitida se u psů objevuje jen velmi sporadicky, lymeská borrelióza (LB) je asi tím nejčastějším onemocněním, které je na psy přenášeno klíšťaty či jiným krevsajícím hmyzem (patří sem ještě komáři či některé druhy much). Naštěstí proti této zákeřné nemoci existuje pro psy účinná ochrana ve formě očkování.

Borrelióza je stejně jako u lidí velmi závažné onemocnění a i u psů záleží na jeho časném diagnostikování. Proto je důležité znát příznaky, kterými se projevuje. Pokud tyto obtíže shledáte u svého psa, rozhodně navštivte veterináře.

Onemocnění LB má u psů třífázový průběh. Charakteristická červená skvrna (typická pro toto onemocnění u lidí) se u psů téměř nevyskytuje. Klinické projevy onemocnění se mohou poprvé objevit až po 2 - 5 měsících od nakažení psa. První fáze může probíhat jako těžké chřipkové onemocnění spojené s rozbolavělostí, únavou a různým stupněm poškození dýchacích cest.

Druhá fáze se projevuje jako onemocnění kloubů (akutní zánět kloubů) spojený s jejich otoky a celkovou bolestivostí končetin. Pes může kulhat a napadat na všechny končetiny a to i střídavě. U některých psů se tyto problémy mohou objevovat opakovaně po několika týdnech či měsících.

Třetí fáze je nejzávažnější, ale nemusí vždy u nakaženého jedince propuknout. Postihuje vnitřní orgány a nervovou soustavu, přičemž projevy mohou být velmi různorodé. Mezi klinické příznaky může patřit srdeční arytmie, ledvinné selhání a neurologické změny jako křeče, zvýšená agresivita či jiné změny v chování. V této fázi není léčba léky příliš účinná a za nedlouhou dobu pes umírá na poškození vnitřních orgánů.

Vakcinace proti LB nemá preventivní účinek proti přisátí klíštěte, ale zabraňuje vzniku tohoto onemocnění. Očkování není zahrnuto do základního vakcinačního schématu, ale bývá často doporučováno obzvlášť psům žijícím v rizikových oblastech nebo psům loveckým a psům, kteří pracují v lese.

V současné době jsou na našem trhu očkovací látky proti LB hned od několika výrobců. Nejlepší doba pro očkování je mimo sezonu, tedy v zimních měsících. Nicméně neznamená to, že by se pes jindy očkovat nemohl. Při prvním očkování se podávají dvě dávky v rozmezí 3 týdnů. V těle se tak vytváří paměťové buňky, které při setkání s původcem nemoci spouští celý řetězec imunitních odpovědí. V dalších letech dochází k přeočkování jednou za 12 měsíců. Očkovat lze již štěňata od 12 týdnů. Cena očkování proti LB se liší podle výrobce. Orientačně se však pohybuje kolem 390 Kč.

(kros)

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 1

Čtěte také

První pomoc proti klíšťatům v deseti krocích

První pomoc proti klíšťatům v deseti krocích

Seriál o výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě: díl sedmý – pobaltské státy

Seriál o výskytu klíšťové encefalitidy v Evropě: díl sedmý – pobaltské státy

S jarem se na scénu vrátí v plné síle klíšťata. Chraňte se!

S jarem se na scénu vrátí v plné síle klíšťata. Chraňte se!

Parazit pod lupou aneb Anatomie klíštěte

Parazit pod lupou aneb Anatomie klíštěte

Milujete přírodu? Nechte se očkovat!

Milujete přírodu? Nechte se očkovat!

Kde v České republice hrozí největší riziko klíšťové encefalitidy?

Kde v České republice hrozí největší riziko klíšťové encefalitidy?
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj