Novinky
Očkování proti lymeské borrelióze skutečně na obzoru?
Klíště obecné je v posledních letech součástí naší přírody stále častěji. Navíc může přenášet závažné nemoci, například lymeskou borreliózu, proti které zatím neexistuje očkování.
Klíšťová encefalitida je nemoc, která v mnoha z nás vyvolává panický strach z klíšťat. Někteří dokonce kvůli obavě z nákazy už ani nechodí do lesa, do vysoké trávy či jen tak do parku. Klíště obecné je totiž v posledních letech součástí naší přírody stále častěji. Navíc může přenášet i další závažné nemoci, například lymeskou borreliózu, proti které zatím neexistuje očkování.
Nebezpečné klíště
Ve Spojených státech bylo v roce 2006 celkem 20 000 případů lymeské borreliózy. Ve Velké Británii se za rok vyskytne přibližně 2 000 nakažených. A výskyt této choroby stále stoupá. Výzkumníci z Fort Collins v Coloradu ale objevili injekci, která chrání člověka před lymeskou borreliózou a další nemocí přenášenou klíštětem, tzv. anaplazmózou.
Lymeská borrelióza je u nás poměrně časté onemocnění, které se zprvu projevuje jako chřipka. Po laboratorním vyhodnocení krve jsou ale zjištěny protilátky proti Borrelia burgdorferi, tedy bakterii, kterou klíště v sobě přenáší. Nevýhodou onemocnění je, že se první příznaky často objeví až po několika měsících po přisátí klíštěte.
Injekční antibiotika proti borrelióze
Podle coloradské studie, vedené doktorem Zeidnerem, by mohla injekce antibiotik pomoci v prevenci lymeské borreliózy a anaplazmózy. Samotná dávka doxycyklinu podaná ústy je preventivní v léčbě těchto onemocnění u myší pouze z 20 až 30 %. Vědci ale vytvořili novou formuli doxycyklin-hyklátu, který dokáže působit i více než dvacet dní.
Starý lék nerezaví
Doxycyklin je užíván déle než dvacet let. Nemá žádné vedlejší účinky na lidský organismus a navíc je tato formule léku schopná uvolňovat účinnou látku několik týdnů až měsíců.
Podle amerických vědců by tak mohl být využíván lék, díky němuž bude zdokonalena prevence proti lymeské borrelióze a anaplazmóze. Bude ale záležet na dalším vědeckém výzkumu, zda se tato látka v nové formě v praxi uplatní, či nikoli.
(ena)
Zdroj: Society for General Microbiology, May 2008
Objednejte se na očkování právě teď