Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyKlíšťová encefalitida se opět přenášela sýrem, tentokrát rakouským

Novinky

Klíšťová encefalitida se opět přenášela sýrem, tentokrát rakouským

Nejspolehlivější způsob, jak se nakazit klíšťovou encefalitidou, je nechat si na kůži přisát klíště a čekat, zda jde o klíště infikované. Existují však i méně obvyklé způsoby nákazy, jako je například konzumace podomácku vyrobených sýrů.

Klíšťová encefalitida se opět přenášela sýrem, tentokrát rakouským
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nejspolehlivější způsob, jak se nakazit klíšťovou encefalitidou, je nechat si na kůži přisát klíště a čekat, zda se jedná o klíště infikované. Výskyt infekčních klíšťat na území České republiky se rok od roku zvyšuje, a naše naděje potkat „to pravé“ jsou proto velké. Existují však i méně obvyklé způsoby nákazy, jako je například konzumace podomácku vyrobených sýrů.

Klíšťovku mohou přenášet i krávy a kozy

Zatímco klíšťovou encefalitidou může být v „úrodných“ oblastech nakaženo každé desáté klíště, nalézt ten správný infikovaný sýr dá mnohem více zabrat. Ze sousedního Rakouska však byla na konci léta opět hlášena nákaza touto méně tradiční, takzvaně alimentární cestou. Čtyři nakažení jsou členové jedné rodiny a pocházejí z horských oblastí západního Rakouska, kde se až donedávna klíšťata nevyskytovala. V souvislosti s oteplováním klimatu se však nepříjemní roztoči odvažují do stále vyšších nadmořských výšek, kde často napadají nejen člověka, ale také volně se pasoucí skot. Právě sýr vyrobený z nedostatečně tepelně opracovaného mléka nakažených zvířat se nedávno stal nečekanou příčinou infekce.

Pasterizované mléko je bezpečné

Poté, co byla u všech členů rodiny z hornaté rakouské provincie Voralberg potvrzena nákaza klíšťovou encefalitidou, provedli veterináři testy také u jejich zvířat, koz a krav. Také u nich se nákaza prokázala. Přenos klíšťové encefalitidy alimentární cestou (prostřednictvím potravy) není příliš častý, přesto bychom neměli na tuto možnost zapomínat. Obzvláště v rizikových oblastech s mnoha infikovanými klíšťaty je nebezpečné konzumovat mléko a mléčné výrobky vyráběné z nepasterizovaného mléka. Produkty v běžné obchodní síti jsou z tohoto hlediska zcela bezpečné a z regálů v supermarketu nám klíšťová encefalitida naštěstí nehrozí.

Klíšťata putují do hor

Masivní nákaza klíšťovou encefalitidou u domácích zvířat, která byla chována ve výšce 1 560 metrů nad mořem, byla pro veterináře i epidemiology překvapením. Do této chvíle měli totiž za to, že výskyt klíšťat končí zhruba na hranici 1 350 metrů nad mořem. Mírnější zimy a vyšší teploty v létě však neprobouzejí v klíšťatech turistické choutky, jak by se mohlo na první pohled zdát. Do hor se klíšťata nevydávají sama, ale ve společnosti hrabošů a jiných hlodavců, kteří představují jejich rezervoár a hlavního přirozeného hostitele. Přemnožení hlodavců kvůli teplému klimatu je tedy prvotním impulsem pro zvýšení počtu klíšťat a jejich přesun směrem do větších nadmořských výšek.

(vek)

Zdroj: Státní zdravotní ústav

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 2

Čtěte také

Rakousko si poradilo se zákeřnou „klíšťovkou“

Rakousko si poradilo se zákeřnou „klíšťovkou“

Proti klíšťatům chraňte i svého psa

Proti klíšťatům chraňte i svého psa

Klíšťová encefalitida v Polsku: každý desátý je nakažený kvůli svému povolání

Klíšťová encefalitida v Polsku: každý desátý je nakažený kvůli svému povolání

Očkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!

Očkování proti klíšťovce? Bez diskuze ANO!

Minimalizujte nebezpečí nákazy

Minimalizujte nebezpečí nákazy

Dárkový voucher na očkování proti klíšťové encefalitidě

Dárkový voucher na očkování proti klíšťové encefalitidě
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj