Novinky
Klíšťata přenášejí mezi zvířaty malého, ale vynalézavého parazita
Neobvyklý způsob šíření v těle svého zvířecího hostitele vyvinul prvok rodu Theileria. Na zákeřný mikroorganismus si nedávno pod mikroskopem pořádně posvítil výzkumný tým z Bernské univerzity.
Neobvyklý způsob šíření v těle svého zvířecího hostitele vyvinul prvok rodu Theileria. Na zákeřný mikroorganismus si nedávno pod mikroskopem pořádně posvítil výzkumný tým z Bernské univerzity. Klíšťata nakažená theileriemi přenášejí tyto prvoky hlavně na domácí zvířata, na člověka naštěstí nikoli.
Bílé krvinky roznášejí infekci, místo aby proti ní bojovaly
Maličký parazit Theileria je ve většině zemí Asie a Afriky přenášen na domácí skot prostřednictvím jiného parazita – obyčejného klíštěte. Jakmile se Theileria dostane do krevního oběhu hostitelského zvířete, zaměří se na své první hostitelské buňky – bílé krvinky. Protože se bílé krvinky rády a často dělí, slouží parazitujícímu mikroorganismu jako efektivní „taxi“ na jeho cestě hostitelským organismem. Theileria se také sama množí a její potomstvo se dostává do každé nově rozdělené bílé krvinky a s ní dále do celého těla. Protože je parazit uvnitř bílých krvinek dobře maskovaný, imunitní systém (jehož jsou bílé krvinky hlavní součástí) jej nechává na pokoji a drobný prvok se tak může soustředit na svůj konečný cíl, kterým jsou červené krvinky.
Červené krvinky zajistí přenos k novému hostiteli
Také červené krvinky dokáže Theileria využít jako šikovný cestovní prostředek, tentokrát však nejen uvnitř krevního řečiště. Červené krvinky napadeného skotu se i s ukrytými parazity dostávají do trávicího traktu klíšťat, která napadají africký dobytek v hojném počtu. Po nějaké době si hladové klíště infikované theileriemi vyhlédne jiný kus dobytka jako svého hostitele a pro čiperného parazita není nic snazšího, než se z trávicího traktu klíštěte dostat do krve velkého zvířete. Tam se opět nejprve soustředí na bílé, posléze i na červené krvinky.
Zvířata připravují o život, lidi o peníze
Mikroorganismy rodu Theileria přenášené klíšťaty převážně v afrických zemích způsobují u zvířat celou řadu onemocnění. K těmto nemocem jsou nejvíce náchylné nepůvodní druhy skotu, jejichž imunitní systém se s theileriemi dosud neumí žádným způsobem vyrovnat. To omezuje možnosti importu nových výnosnějších plemen hospodářských zvířat do mnoha afrických zemí a způsobuje významné ekonomické ztráty. V poslední době se však již objevují veterinární očkovací látky, které by měly zvířata proti nemocem způsobeným theileriemi účinně chránit.
(vek)
Zdroj:
www.zecken.de