Novinky
Jak rozpoznat klíšťovou encefalitidu?
Podezření na klíšťovou encefalitidu je velmi nepříjemná situace. Obavy a nejistotu může zhoršit i nedostatek informací, co vás bude u lékaře při stanovení diagnózy čekat. Přinášíme souhrn obvyklých postupů a vyšetření.
Oživte paměť!
Lékaře zjišťujícího vaši přesnou diagnózu bude zajímat co nejvíce aktuálních údajů, které mohou s klíšťovou encefalitidou nějak souviset. Ptát se může na následující:
- Měli jste v uplynulých dnech či týdnech klíště nebo jste přišli do styku s volně žijícími zvířaty?
- Byli jste v minulosti očkováni proti klíšťové encefalitidě a máte řádné přeočkování?
- Kdy jste zaznamenali obtíže, která vás dovedly k lékaři, a jaký byl jejich průběh?
- Máte za sebou nějakou zahraniční cestu?
Kontrola krve i mozku
To, zda proběhnou všechna níže uvedená vyšetření, určí lékař podle příznaků i rizikových faktorů. Stanoví také, jaké pořadí testů je ve vašem případě nejvhodnější.
- Odběry krve. Zatíží vás nejméně. V krvi se zkoumají protilátky i další ukazatele nemoci, například hladina bílých krvinek.
- Lumbální punkce. Jde o vyšetření, při kterém lékař zavede jehlu do páteřního kanálu ve spodní části zad a odebere mozkomíšní mok. Tekutina, která obklopuje mozek a míchu, se po odběru vyšetří v laboratoři. Její rozbor může odhalit přítomnost infekce.
- Magnetická rezonance či počítačová tomografie. Jedná se o metody, které zobrazí mozek na detailních snímcích a mohou ukázat například otok nebo jiné změny.
- EEG (elektroencefalografie). Slouží k zaznamenání aktivity mozku pomocí elektrod, které má pacient připevněné na hlavě. Při klíšťové encefalitidě může tento záznam vykazovat změny. Vyšetření není nijak zatěžující.
Terapie trvá týdny
Podle toho, co vyšetření odhalí, se stanovuje potřebná léčba. V případě lehčího a nekomplikovaného průběhu klíšťové encefalitidy může stačit klidový režim, léky na bolest a proti horečce a dostatek tekutin. V těžších případech dochází i na podávání protivirových léků a tekutin do žíly. U pacientů se také sleduje srdeční činnost a dýchání. V každém případě je důležité dodržet klidové období po skončení terapie. Pokud se pacienti po prodělané klíšťové encefalitidě potýkají s následky nemoci, následuje po léčbě ještě rehabilitace. Její rozsah a délka trvání závisí na typu obtíží a může zahrnovat cvičení, logopedickou péči nebo psychoterapii.
(pak)
Zdroj:
www.mayoclinic.org