Novinky
Lymeská borelióza v těhotenství: Je důvod k obavám?
V období těhotenství znepokojí přisáté klíště většinu nastávajících maminek. Důvodem je hlavně možnost nákazy lymeskou boreliózou, proti které neexistuje očkování. Ohrozí klíště průběh těhotenství? A může nějak ovlivnit nenarozené dítě?
Lymeská borelióza je infekční onemocnění způsobené bakteriemi – boreliemi. Do těla se většinou dostanou po přisátí nakaženého klíštěte. Očkovací látka proti borelióze není u nás k dispozici. Ochrana před klíšťaty je proto nejlepší způsob, jak borelióze předcházet. Jak se tedy proti klíšťatům bránit?
- Noste do přírody světlé oblečení s dlouhými rukávy a nohavicemi – klíště se nedostane tak snadno až na kůži. Na oděvu světlé barvy ho navíc uvidíte a můžete ho sundat.
- Hned po příchodu domů se prohlédněte – pokud klíště najdete brzy, nemusí být ještě přisáté nebo bude přisáté jen krátce.
- Věnujte při prohlížení zvýšenou pozornost místům jako podpaží, podkolenní jamky, třísla a vlasy.
- V těhotenství volte šetrné nebo přírodní repelenty.
Ochrana nepomohla. Co teď?
Odstranila jste si přisáté klíště a po několika dnech či týdnech se necítíte dobře. Co se s vámi děje?
- V místě přisátí se objevila červená skvrna, kterou někdy lemuje vybledlý kruh.
- Cítíte únavu a bolesti svalů nebo kloubů.
- Máte teplotu a příznaky podobné chřipce.
- Vnímáte brnění nebo trnutí, například na tváři.
Spěchejte k lékaři. Rychlá léčba je základem úspěchu, protože neléčená lymeská borelióza může ohrozit nenarozené dítě.
Lékař vám nasadí antibiotika. To je i v těhotenství běžný postup. Graviditě se přizpůsobuje typ zvolených antibiotik. Můžete dostat například léky s amoxicilinem, naopak obvykle nasazovaná antibiotika s doxycyklinem se v těhotenství nevyužívají. Léčba zpravidla trvá 2–4 týdny. Podmínkou zotavení je klidový režim a dostatek odpočinku.
Co ještě musíte o borelióze vědět
- Je zbytečné běžet k lékaři okamžitě po odstranění přisátého klíštěte a dožadovat se testů na lymeskou boreliózu. Nemoc se totiž z krve mnohdy pozná až po několika týdnech.
- Onemocněla jste v době kojení? Nemusíte přestat kojit. Borelie se do mateřského mléka nedostanou.
- Lymeskou boreliózu bohužel můžete dostat opakovaně. Ochrana proti klíšťatům je proto tím nejdůležitějším. Přečtěte si znovu body 1–4 v úvodu článku.
(pak)
Zdroj:
www.cdc.gov