Novinky
Lesy už jsou opět plné nakažených klíšťat, platí na ně očkování
Očkování proti klíšťové encefalitidě je velmi účinné a plná obranyschopnost při něm nastupuje rychle, můžeme se nechat očkovat i tehdy, když sezóna klíšťat již začala.
Očkování proti klíšťové encefalitidě je velmi účinné a plná obranyschopnost při něm nastupuje rychle, můžeme se nechat očkovat i tehdy, když sezóna klíšťat již začala. Ani pokud bychom se náhodou setkali s nakaženým klíštětem v době, kdy se právě tvoří protilátky indukované očkováním, nehrozí riziko vážnějšího průběhu infekce. Riziko podstupujeme naopak každý den, kdy vstupujeme do letní přírody mezi nakažená klíšťata zcela nechráněni očkováním.
Všechno, co jste kdy chtěli vědět o očkování
Pokud vás něco na očkování proti klíšťové encefalitidě zajímá a informace v médiích vám připadají nedostatečné, nebojte se zeptat. Ptejte se praktického lékaře, dětského lékaře nebo zavolejte na informační tel. linku 800 202 010.
Mezi časté dotazy, na které chtějí lidé znát odpověď, patří určitě tyto:
- Po jaké dávce nastupuje obranyschopnost? – Dva týdny po podání druhé dávky očkování je člověk spolehlivě chráněn, avšak již po první dávce se postupně začínají tvořit protilátky, které mohou mít v případě infekce ochranný vliv. Je třeba však dokončit základní očkovací schéma třetí dávkou vakcíny a posléze chodit na přeočkování (po 3 až 5 letech).
- Ochrání mě očkování za všech okolností? – Ochranný účinek očkování proti klíšťové encefalitidě byl stanovován v Rakousku, kde je očkováno téměř 90 % populace již několik desetiletí. Ukázalo se, že po druhé dávce je ochranný účinek 95,6–100 % a tento účinek se ještě zvyšuje (na 99,3 % u vakcíny FSME-IMMUN) u těch, kteří se nechávají pravidelně přeočkovat.
- Je lepší se chránit alespoň trochu, nebo raději vůbec? – Někteří lidé se obávají, že se nakazí klíšťovou encefalitidou ještě před dokončením očkování. Ale i když spolehlivá obranyschopnost vzniká až po podání prvních dvou dávek očkování, i samotná první dávka vyvolá nárůst protilátek, které mají alespoň částečný ochranný vliv.
- Jak dlouho nás očkování chrání? – Některé studie ukázaly, že u některých lidí přetrvává dostatek protilátek ještě po osmi letech od posledního přeočkování. Aby však očkování fungovalo opravdu spolehlivě, je třeba podstupovat pravidelná přeočkování ve stanovených termínech. K rychlejší ztrátě protilátek a tím i ztrátě ochrany před infekcí dochází u osob starších padesáti let.
(vek)
Zdroj: www.vakciny.net
Objednejte se na očkování právě teď