Novinky
Očkování není jen pro děti, zachraňuje životy i dospělým
Očkování se dříve považovalo za záležitost spíše dětského věku. V poslední době se ovšem odborníci přiklánějí k důležitosti vakcinace v průběhu celého života. Tedy i u starších osob.
Podání vakcíny je v současné době považováno za velmi spolehlivou a bezpečnou metodu prevence různých infekčních nákaz. S pokrokem medicíny se dnešní populace dožívá stále vyššího věku. Ukazuje se, že starší a nemocní pacienti jsou mnohem více vnímaví k infekcím. Proto lékaři předpokládají, že očkování u starší generace povede ke snížení jejich nemocnosti, ke zlepšení kvality života a v neposlední řadě ke snížení nákladů na jejich případnou léčbu. Jeden příklad za všechny představuje obyčejná chřipka. Ta je pro mladého člověka často pouze otravnou banalitou. Pro seniora ale může být i příčinou posledního úderu srdce. U mladších dospělých či lidí ve středním věku má očkování také své opodstatnění – některé infekce mají totiž typicky horší průběh právě u nich (klíšťová encefalitida).
Kdo to zaplatí
V současné době je očkování upraveno i legislativně, a některé typy stát dokonce hradí. Jedná se například o vakcinaci proti tetanu, kterou je nutné opakovat každých 10–15 let. Dále sem spadá očkování osob, které jsou často v přímém kontaktu s nakaženými (například zdravotnický personál), nebo vakcinace při epidemiích. O jiná očkování můžeme samozřejmě sami požádat. Ačkoliv je za nás stát nezaplatí, lze využít příspěvky od pojišťoven, které jsou mnohdy poměrně štědré.
Čekání je zbytečné
Pokud s očkováním pro sebe nebo své blízké stále váháte, odpovězte si na následující otázky:
- Je vám nad 65 let?
- Cestujete často?
- Pracujete s lidmi, od kterých byste se mohli snadno nakazit?
- Pohybujete se běžně ve velkých kolektivech?
- Léčíte se s nějakou další chorobou?
Pokud si na většinu z těchto otázek můžete odpovědět ano, očkováním rozhodně nic nepokazíte. Naopak svému zdraví prokážete velkou službu.
(brbr)
Zdroj:
www.prolekare.cz