Novinky
Komáři a klíšťata? Dobře se na ně připravte!
Klíšťata a komáři mohou přenášet různá onemocnění. Mnohým z nich se nedá předcházet očkováním ani léky. Je proto třeba udělat vše pro kvalitní a účinnou ochranu – napadení těmito drobnými tvory totiž může mít nepříjemné následky.
Velmi často se řeší otázka, jaký repelent je v které situaci vhodný.
- Pro ochranu před klíšťaty a komáry je třeba mít silný repelentní přípravek. Vyberte si takový, který obsahuje 20 % nebo více DEET (nejpoužívanější aktivní složka v repelentech), a tak chrání i několik hodin.
- Na odpuzování pouze komárů použijte repelenty obsahující DEET nebo icaridin (látku, která má údajně stejnou účinnost jako DEET, ale postrádá jeho dráždivý účinek), olej eukalyptu citronového nebo patentovanou repelentní látku s názvem IR3535.
Vždy dodržujte instrukce na obalu a znovu aplikujte po určené době. Pokud používáte i opalovací krém, naneste napřed ten a teprve poté repelent. Buďte opatrní, až budete přípravek aplikovat na děti – držte se pokynů výrobce a vyhýbejte se nanesení na ruce a do okolí očí a úst.
Ochrana s rizikem
Zvážit můžete i použití oblečení napuštěného permethrinem. Jedná se o látku, která je vysoce toxická pro hmyz a některá zvířata, ale relativně málo toxická pro člověka. Používá se k ošetření svrchních částí oděvu a ochrana vydrží i několik vyprání. U repelentů, které obsahují permethrin, však buďte opatrní. Je kancerogenní a na kůži se nanáší pouze v nízkých koncentracích.
Dejte na zdravý rozum
Před komáry se můžete dále chránit nošením dlouhých rukávů a nohavic a pokrývkou hlavy. Zdržujte se v uzavřených místnostech s klimatizací a používejte moskytiéru nad postel, pokud je místnost, kde spíte, otevřená vnějšímu prostředí. Ochrana před klíšťaty spočívá taktéž ve vhodném oblečení. Košili či tričko si zastrčte do kalhot, nohavice do ponožek a noste uzavřenou obuv místo sandálů. Vyhýbejte se chůzi porostem, obcházejte vysokou trávu i křoví. Držte se uprostřed stezek. Pokud už vás komáři poštípali, neškrábejte se a postižená místa ošetřete zklidňujícím přípravkem (běžně jsou dostupné v lékárnách nebo drogeriích).
Obáváte se klíšťat?
- Osprchujte se nebo vykoupejte co nejdříve po návratu z přírody.
- Zkontrolujte si celé tělo – hlavně podpaží, okolí uší, podkolenní jamky, třísla a břicho, hledejte i ve vlasech. Pokud nedohlédnete, kam potřebujete, použijte zrcátko.
- Najdete-li parazita, opatrně a úplně ho odstraňte. Zakápněte ho alkoholovou dezinfekcí (nebo jodovou, pokud nejste alergičtí na jod), nechte 5 minut působit a poté vykývejte klíště kleštičkami nebo vytáhněte speciální kartou a ranku znovu dezinfikujte. Máte-li zdravotnické gumové rukavice, použijte je. Nástroj po použití vydezinfikujte a umyjte si ruce mýdlem. Pokud chcete vědět, zda bylo klíště infikované, doneste ho do laboratoře na vyšetření.
- Děti se samy prohlédnout nezvládnou, je nutné, aby je zkontrolovali rodiče.
- Kontrolujte i svoje zvířecí mazlíčky a jejich vybavení. Klíšťata se mohou schovávat i na nich.
(pez)
Zdroje:
http://wwwnc.cdc.gov
http://www.klistova-encefalitida.cz