Novinky
Klíšťová encefalitida řádila po celé Evropě
Klíšťová encefalitida pomalu zdomácňuje napříč celou Evropou. Vzhledem k vyšším teplotám se klíšťata vydávají stále více na sever a do vyšších nadmořských výšek.
Klíšťová encefalitida pomalu zdomácňuje napříč celou Evropou. Část viny nese pravděpodobně změna klimatu, která klíšťatům svědčí. Vzhledem k vyšším teplotám se klíšťata vydávají stále více na sever a do vyšších nadmořských výšek. Druhým důvodem triumfu „klíšťovky“ je kvetoucí cestovní ruch – nejeden cizinec si nákazu klíšťovou encefalitidou přiveze s sebou domů z dovolené.
Klíšťová encefalitida zabíjela nejen u nás
S nástupem aktivity klíšťat je potřeba počítat dopředu a očkování zahájit včas. Nedávno byl v odborném tisku zveřejněn smrtelný případ infekce klíšťovou encefalitidou u mladé dívky[1]. Tragická událost se odehrála ve Švýcarsku a dívka se v době nákazy právě nechávala očkovat proti klíšťové encefalitidě, měla za sebou první očkovací dávku. Zda mělo právě probíhající očkování nějaký vliv na nezvykle těžký průběh infekce, je otázka. Každopádně dívka nebyla jedinou dávkou dostatečně chráněna. Případ je o to tragičtější a pozoruhodnější, že u dětí a mladých lidí mívá nákaza relativně lehký průběh a smrtelně končí jen výjimečně.
Již po mnoho let se ukazuje, že nákaza klíšťovou encefalitidou se objevuje během roku ve dvou pravidelných vlnách: nejvíce infekcí zaznamenáváme v květnu až červnu, a druhý vrchol se pak objevuje v září až říjnu. Samozřejmě nakazit se můžeme i jindy, v závislosti na počasí již od března a potom celé jarní a letní období až do října.
Nakažená klíšťata postupně zamořují celou Evropu
V souvislosti s oteplením se klíšťata dostávají stále více na sever, především do skandinávských zemí. Na druhou stranu v těch evropských zemích, kde se s klíšťovou encefalitidou stále běžně nesetkávají, může neznámá infekce lékařům zamotat hlavu. Turisté například z Nizozemska nebo Velké Británie se nepřipraveni vypraví do endemických oblastí v Rakousku nebo Německu a ze zamořené střední Evropy si odvezou neznámou nákazu. Často se pak stává, že si v jejich domovské zemi lékaři marně lámou hlavu nad tím, jaký patogen závažné onemocnění způsobil. Testy na virus klíšťové encefalitidy se totiž v mnoha evropských laboratořích běžně neprovádějí. Proto všichni cizinci, kteří hodlají trávit dovolenou v oblastech s výskytem klíšťové encefalitidy, by o ní měli být patřičně informováni a řádně proti ní očkováni.
(vek)
Literatura:
1. Brauchli YB, et al. A fatal tick bite occuring during the course of tick-borne encephalitis vaccination.