Novinky
Klíšťovou encefalitidou se v roce 2018 nakazilo o čtvrtinu víc Čechů než vloni
Celkem 540 Čechů si jen do konce letošního září vyslechlo z úst lékařů diagnózu klíšťová encefalitida. Je jich přitom o čtvrtinu více než loni. Vzrostly i počty těch, kteří se nakazili lymeskou borreliózou.
Zatímco v loňském roce šlo o 2 538 osob, letos jich bylo už 3 375. Očekává se, že lidí, kteří se nakazí některou z nemocí přenášených klíšťaty, bude přibývat. Jedinou účinnou ochranou je přitom očkování, pro které je podzim vhodný obdobím.
Jedna z nejhorších
Podle odborníků je – s ohledem na statistiku – zjevné, že letošní „klíšťová sezóna“ spěje k jedné z nejhorších za poslední dekádu. „Zatímco vloni přibyly případy především na podzim, letošní nepříznivá situace s vysokým počtem infekcí a hospitalizací je zřejmá už od jara,“ vysvětluje doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., MBA, FRCPS, vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Případy klíšťové encefalitidy se přitom vyskytly ve všech krajích ČR a většinou šlo o desítky případů. „Nejvyšší výskyt nakažených je hlášený z Jihočeského kraje, tradičně druhou Vysočinu však odsunul na třetí místo Jihomoravský kraj,“ komentuje statistiku doc. MUDr. Maďar, Ph.D.
Ušetřena nezůstala ani Praha, kde se klíšťovou encefalitidou letos nakazilo 28 lidí.
Nechat se očkovat lze kdykoli
Nejúčinnější ochranou proti této nemoci je očkování. Nechat se očkovat je možné po celý rok v ordinaci praktického lékaře, pediatra nebo v očkovacích centrech. Zdravotní pojišťovny na něj dokonce poskytují finanční příspěvek. Zatímco na jaře je vhodné zvolit tzv. zrychlené očkovací schéma, v chladnějších obdobích doporučují odborníci klasické očkovací schéma. To se od toho zrychleného liší tím, že doba mezi aplikací jednotlivých dávek vakcín je delší.
Roční výši příspěvku u jednotlivých zdravotních pojišťoven uvádíme na následujících řádcích.
-
Všeobecná zdravotní pojišťovna (111)až 500 Kč
-
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna (205)až 1 000 Kč, děti (do 18 let): až 1500 Kč
-
Oborová zdravotní pojišťovna (207)až 300 Kč
-
Revírní bratrská pokladna, zdravotní pojišťovna (213)až 1 000 Kč
-
Vojenská zdravotní pojišťovna ČR (201)až 500 Kč, děti (do 18 let): až 1000 Kč
-
Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (211)až 500 Kč
-
Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)až 400 Kč
Zima nás před klíšťaty neochrání
Lidé by se neměli spoléhat ani na to, že na podzim a v zimě jsou klíšťata méně aktivní. „Zvýšenou aktivitu klíšťat lze očekávat, až dokud vnější teplota neklesne pod 5 °C,“ upozorňuje doc. MUDr. Maďar, Ph.D. Kvůli mírným zimám tak není podle jeho slov výjimkou, že jsou klíšťata aktivní až do listopadu.
Není nákaza jako nákaza
Není to však jen klíšťová encefalitida, kterou se může člověk od klíštěte nakazit. Druhou nemocí, kterou klíšťata přenášejí, je lymeská borrelióza. Jen v loňském roce se jí u nás nakazilo téměř 4000 lidí. Letos už hygienici evidují 3 375 případů jen do konce letošního září.
Vzhledem k odlišnému původu nemocí se léčba různí. Borreliózu, která je způsobena bakteriemi, lze úspěšně léčit antibiotiky a při včasné léčbě zůstávají pacienti zcela bez následků. U klíšťové encefalitidy vzhledem k tomu, že se jedná o virové onemocnění, antibiotika žádný efekt nemají. Léčba se proto zaměřuje výhradně na tlumení projevů nemoci. S původcem nákazy si musí poradit organismus sám – ne vždy je ale tento boj úspěšný. Následkem infekce tak může být trvalá invalidita, nebo dokonce smrt.
(mhe s využitím tiskové zprávy Agentury Focus)
Objednejte se na očkování právě teď