Novinky
Evropská prvenství v souvislosti s klíšťovou encefalitidou: Rakousko je nejzodpovědnější v proočkovanosti, Češi vedou v počtu onemocnění
Ačkoliv je klíšťová encefalitida velice závažné onemocnění, které může být i smrtelné, jen malá část české populace se nechává proti této nemoci očkovat. Zcela jiná situace panuje v Rakousku, které je zemí s největší proočkovaností proti této nemoci na světě.
Rakušani se chovají zodpovědněji ke svému zdraví a plody své snahy sklízí v podobě mnohonásobně menšího počtu nakažených.
Zatímco v Rakousku, kde je výskyt infekčních klíšťat podobný jako u nás, proočkovanost dlouhodobě přesahuje 80 %, v ČR se proti této nemoci chrání očkováním jen čtvrtina obyvatel. Díky vysoké proočkovanosti se v Rakousku počty nakažených osob pohybují řádově v desítkách případů a rok, u nás jsou jich za stejné období stovky.
Rakousko sází na osvětu
Rakousko pořádá od roku 1981 pravidelnou celostátní osvětu a kampaně o rizicích klíšťové encefalitidy a důležitosti očkování. Vzdělávání veřejnosti patří mezi základní pilíře rakouské prevence proti tomuto onemocnění.
Výsledky tohoto přístupu se odrážejí v mnohonásobně menším počtu nakažených Rakušanů. Například v roce 2016 onemocnělo klíšťovou encefalitidou 565 Čechů oproti pouhým 89 Rakušanů, v roce 2017 pak 687 českých občanů, zatímco v Rakousku 116 obyvatel. Přes tyto výrazné rozdíly nejsou rakouští odborníci na očkování s proočkovaností zcela spokojeni a uvádí, že počet případů se meziročně lehce zvyšuje a jen asi 62 % osob je očkováno podle řádného očkovacího schématu.
Čtěte související článek: Klíšťovou encefalitidou se letos nakazilo o čtvrtinu víc Čechů než vloni
Proč se Češi neočkují proti klíšťové encefalitidě?
Proč se naprostá většina Rakušanů nechává proti klíšťové encefalitidě očkovat, zatímco Češi nikoliv?
V roce 2015 u nás proběhl průzkum, v jehož rámci bylo zjištěno, že více než 95 % populace má povědomí o klíšťové encefalitidě, přesto více než 60 % dotazovaných uvedlo, že očkování nepodstupují, protože se domnívají, že je pro ně zbytečné, anebo se neobávají nákazy. „Problémem do budoucna je skutečnost, že se infikovaná klíšťata dostávají do nových oblastí, stále blíž k lidem a vyskytují se už ve všech krajích ČR,“ varuje docent MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D., člen Evropské pracovní skupiny pro klíšťovou encefalitidu a předseda Koalice pro podporu očkování. „Infikovaná klíšťata se vyskytují v lesích, ale i v městských parcích či na zahrádkách rodinných domů, chat a chalup. Riziko setkání s infikovaným klíštětem tak hrozí při běžných aktivitách, jako je zahradničení, venčení psa, houbaření, při odpočinku v parku ale i při sportech provozovaných venku či v přírodě,“ dodává MUDr. Maďar.
Vzhledem k varování odborníků, že nakazit se klíšťovou encefalitidou může jedinec v jakémkoli věku, kdekoli v ČR a téměř celoročně, je na každém z nás, aby zvážil rizika. Rakouský příklad ale jasně ukazuje, že podstoupením očkování lze výskyt této nebezpečné nemoci výrazně omezit. A zachovaní zdraví za to jistě stojí.
(žij, zuj)
Zdroje:
http://www.aerztekammer.at/nft-datenundzahlen/-/asset_publisher/veJ7/content/id/22077589
https://derstandard.at/2000076556127/FSME-Faelle-in-Oesterreich-steigen-wieder
https://cejph.szu.cz/pdfs/cjp/2015/03/08.pdf
https://www.czso.cz/csu/czso/24-zdravotnictvi-qvn74xj0bo
Tisková zpráva Focus Agency z 26. 3. 2018
Objednejte se na očkování právě teď