Novinky
Klíšťovka a borelióza: dvě odlišné nemoci, jeden společný přenašeč
Klíšťová encefalitida a borelióza rozhodně nejsou v naší zemi neznámými pojmy. Každoročně těmito chorobami ochoří několik stovek lidí. Ač se jedná o dvě naprosto rozdílná onemocnění, jedno mají společné. Přenáší je obávaný parazit obývající českou přírodu – klíště obecné.
1. Klíšťová encefalitida
- Jedná se o nejčastěji hlášenou virovou infekci nervového systému v České republice. Množství nemocných se pohybuje řádově v několika stovkách za rok. V posledních letech počty kolísají mezi 500 a 700 případy ročně.
- Klíšťová encefalitida se dříve objevovala pouze ve střední Evropě. Infekce se však pomalu rozšiřuje, a proto se s ní v současné době můžeme potkat například i v severských státech. V České republice je zaznamenán výskyt především v oblasti řek, jako je Berounka, Vltava a Sázava, ale i ve smíšených a listnatých lesech v lokalitách západočeského regionu, jižní a severní Moravy. Kromě těchto typických míst se virus vyskytuje prakticky ve všech koutech naší země.
- Průměrná inkubační doba onemocnění je většinou 1–2 týdny. Nejprve dochází k rozvoji takzvané první fáze, pro kterou jsou typické příznaky jako bolest hlavy, horečka, nevolnost a bolest svalů. Po několika dnech však tyto obtíže spontánně ustoupí. Bezpříznakové období trvá většinou 1–3 týdny. Poté onemocnění pokročí do druhé fáze, kdy nemocného trápí silná bolest hlavy, horečka, zvracení, světloplachost, třes svalů končetin a obličeje.
- Onemocnění většinou trvá 12–14 dní. Při těžkém průběhu však hrozí dlouhodobá hospitalizace. Mezi nejčastější komplikace patří chronické bolesti hlavy, únava, poruchy paměti a spánku. Obávanějšími, ale méně častými následky onemocnění jsou obrny hlavových a končetinových nervů.
- Klíšťovou encefalitidu zatím bohužel neumíme vyléčit. Podpůrná terapie se zaměřuje především na otok mozku, horečku a zvracení.
- Nejdůležitějším bodem v boji proti klíšťové encefalitidě je prevence v podobě vakcinace. Očkovat se lze po celý rok, na našem trhu je k dostání látka pro děti i dospělé. Očkování má jen minimum nežádoucích účinků, maximální účinnost, a většina pojišťoven na ně dokonce přispívá.
2. Lymeská borelióza
- Počty hlášených případů se na území České republiky v posledních letech pohybují mezi 4 a 5 tisíci za rok. Onemocnění se vyskytuje v různých částech světa, kde je způsobeno několika příbuznými typy těchto bakterií.
- Inkubační doba se pohybuje mezi 3 a 30 dny od přisátí klíštěte. Nemoc probíhá celkem ve třech krocích. Pro první fázi je velmi charakteristická skvrna, která vznikne v místě kousnutí a postupně se rozšiřuje do okolí. Poté dochází k vzniku vyrážky a zasažení svalů či kloubů. Třetí fáze může přijít až za několik let a zahrnuje poškození kůže, nervové tkáně, srdce a kloubů.
- Borelióza je bakteriální onemocnění, a proto ji léčíme antibiotiky. Díky tomu se ve vyspělých státech obávaná třetí fáze onemocnění již příliš často nevyskytuje.
- Očkovací látka proti evropským kmenům zatím není k dispozici. Ve Spojených státech amerických vakcínu již vyrobili, ale zanedlouho byla stažena z trhu. Oficiálním důvodem byl nezájem o očkování touto látkou.
(holi)
Zdroj: zdravi.e15.cz
Objednejte se na očkování právě teď