Novinky
Klíšťová encefalitida u dětí – nejisté konce
Pokud stále ještě nejste vy ani vaši potomci očkováni proti klíšťové encefalitidě, pak vás snad následující řádky konečně vyburcují. Přestože má onemocnění u dětí většinou lehčí průběh než u dospělých, i tady se mohou objevit vážné, nebo dokonce smrtelné případy.
Těžších případů přibývá s věkem
U dětí se infekce klíšťovou encefalitidou projevuje relativně často jako „pouhá“ meningitida, tedy onemocnění postihující mozkové obaly. Mezi typické projevy meningitidy patří:
- horečka,
- bolest hlavy,
- ztuhlá šíje,
- nevolnost a zvracení.
V závažnějších případech se k zánětu mozkových obalů (plen) přidává také postižení samotného mozku – onemocnění pak označujeme jako meningoencefalitidu. Takto postižené děti mohou trpět dočasnými neurologickými poruchami, jako jsou třeba nervové obrny nebo poruchy vědomí. Obecně platí, že čím je dítě starší, tím je větší pravděpodobnost, že infekce klíšťovou encefalitidou se u něj projeví jako závažnější meningoencefalitida.
Následky onemocnění
Klíšťovka se může objevit ve všech věkových skupinách včetně těch nejmenších batolat. Například v Německu v průběhu dvaceti let připadalo na děti mladší dvanácti let přibližně 11 % všech zaznamenaných případů. Toto onemocnění může mít i u malých pacientů dlouhodobé následky, i když často právě u nich odezní bez jakýchkoli komplikací. Mezi možné problémy po prodělání infekce patří například:
- zpomalené psychomotorické tempo,
- chronická únava,
- poškození sluchu,
- obrna lícního nervu,
- časté jsou poruchy pozornosti a snížená schopnost koncentrace.
Existuje léčba?
Možnosti léčby klíšťové encefalitidy jsou bohužel velmi omezené, což platí u dospělých, stejně jako u dětí. Terapie je převážně symptomatická, to znamená, že reaguje pouze na projevy onemocnění a samotnou příčinu léčit neumí. Kvůli všem výše uvedeným důvodům je proto více než vhodné se proti této infekci v každém věku chránit očkováním.
(vek)
Zdroj: Schoendorf I. et al. Tick-born encephalitis (TBE) vaccination in children: advantage of the rapid immunization schedule (i.e., days 0, 7, 21). Hum Vaccin. 2007 Mar–Apr; 3 (2): 42–7.
Objednejte se na očkování právě teď