Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyMožná se brzy začneme očkovat proti borrelióze

Novinky

Možná se brzy začneme očkovat proti borrelióze

Nedávno tiskem proběhla zpráva o tom, že česká firma Bioveta, která se jinak zaměřuje především na výrobu přípravků pro veterinární medicínu, je na stopě nové vakcíně proti Lymeské borrelióze.

Možná se brzy začneme očkovat proti borrelióze
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT

Nedávno tiskem proběhla zpráva o tom, že česká firma Bioveta, která se jinak zaměřuje především na výrobu přípravků pro veterinární medicínu, je na stopě nové vakcíně proti Lymeské borrelióze. Lymeská borrelióza patří spolu s klíšťovou encefalitidou mezi dvě nejčastější choroby, které u nás klíšťata přenášejí. Proti klíšťové encefalitidě se běžně očkuje, proti borrelióze to dosud možné není. Pokud by se tedy očkovací látku podařilo vyvinout a dostat na tuzemský trh, jistě by to znamenalo úlevu pro mnoho lidí, kteří žijí v oblastech promořených infikovanými klíšťaty.

Očkovat se mohou pouze psi a Severoameričané

Vakcína namířená proti Lymeské borrelióze již ve skutečnosti existuje, avšak bohužel pouze pro psy. Dalšími šťastlivci, kteří se proti Lymeské borrelióze mohou chránit očkováním, jsou obyvatelé Severní Ameriky. V rámci tohoto světadílu se totiž vyskytuje trochu jiný druh bakterie, která Lymeskou borreliózu způsobuje. Avšak proti druhu, který je rozšířený v Evropě, zatím nikdo žádnou vakcínu pro lidské zájemce nevymyslel.

Dlouhá cesta k úspěchu

Jakkoli objev firmy Bioveta vypadá prozatím slibně, cesta ke kýžené vakcíně zdaleka není u konce. Aby mohl být nový přípravek uveden na trh, musí projít velmi rozsáhlým a také drahým schvalovacím řízením a několika koly testů a klinických zkoušek. Na složitou a nákladnou proceduru má dostatek prostředků jen málokterá firma. Společnost Bioveta musí proto najít pro svůj slibný výrobek dostatečně silného partnera, který celý schvalovací proces zafinancuje.

Zbývá pouze nepřímá prevence

V České republice přenášejí klíšťata v podstatě pouze dvě choroby, Lymeskou borreliózu a klíšťovou encefalitidu. Proti klíšťové encefalitidě existuje očkovací látka již více než deset let. Ochrana před borreliózou je zatím možná pouze nepřímo. Při pobytu v lese se doporučuje zakrýt oděvem paže i nohy a používat repelenty. Přisáté klíště je nutno odstranit co nejrychleji a místo přisátí pečlivě dezinfikovat. Tato opatření nám nezbývá než úzkostlivě dodržovat alespoň do té doby, než Bioveta nebo jakákoli jiná firma konečně uvede účinnou očkovací látku na český trh.

(vek)

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku

Klíště dokáže přežít v pračce i v mrazáku

Klíšťovka se přenáší i kravským mlékem

Klíšťovka se přenáší i kravským mlékem

Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek

Borelióza: Odpovědi na 10 nejčastějších otázek

Klíšťata a domácí mazlíčci

Klíšťata a domácí mazlíčci

Diagnostika lymeské boreliózy: Co může zkreslit výsledky?

Diagnostika lymeské boreliózy: Co může zkreslit výsledky?

Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika

Naučte se odstraňovat klíště správně a bez rizika
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj