Novinky
Podezření na boreliózu? Jednejte okamžitě!
Lepší pozdě nežli později. To je sice pravda, ale při podezření na lymeskou boreliózu je nutné navštívit lékaře okamžitě. Odklad může způsobit, že se z této nemoci jen tak nevylížete.
Není-li lymeská borelióza diagnostikována a léčena včas, spirochéty, které ji vyvolávají, zaplavují organismus. Za týdny, měsíce nebo roky se objeví problémy s mozkem a nervovým systémem, se svaly, klouby, srdcem, trávením a kůží. Příznaky mohou na jednom místě samy od sebe vymizet a objevit se jinde na těle.
Neléčená nebo nedostatečně léčená nemoc se stává chronickou – dlouhodobou. O chronické borelióze hovoříme také v případě, že léčba antibiotiky nevedla k úspěchu, tedy vymizení příznaků. To se bohužel týká 10–20 % pacientů léčených doporučenými antibiotiky. Navzdory veškeré snaze stále není jasné, proč tomu tak je.
Poznejte příznaky
Měli byste zbystřit, pokud jste si odstranili přisáté klíště a po určité době se vám na kůži objevila zarudlá skvrna. Mezi časné příznaky boreliózy patří:
- zarudlá vyrážka,
- pocity jako při chřipce,
- omdlévání, nevolnost, závratě,
- bolesti hlavy, zatuhnutí šíje,
- otoky kloubů,
- poruchy spánku,
- obrna lícního nervu.
Naopak pro chronickou boreliózu jsou typické:
- únava,
- bolesti hlavy,
- bolest kloubů a svalů,
- poruchy paměti,
- svalové záškuby, křeče,
- změny nálady, deprese,
- mravenčení, pocity horka nebo chladu.
Pacienti s chronickou lymeskou boreliózou bývají výrazně oslabení a kvalita jejich života je nižší ve srovnání se zdravými lidmi. Příčinou je hlavně stálá bolest a silná únava. Nemoc není přímo smrtelná. Spirochéty však poškozují srdce a cévy, takže roste riziko úmrtí ze srdečně-cévních příčin.
(brbr)
Zdroj:
www.lymedisease.org