Novinky
Naděje na úplné vyléčení klíšťové encefalitidy je jen v prvním roce nemoci
Klíšťová encefalitida je onemocnění, které může mít vážné následky pro velkou část nemocných. Vyplývá to z nedávno ukončené studie sledující průběh a závažnost trvalých následků u několika desítek případů tohoto onemocnění.
V německé spolkové zemi Bádensko-Württembersko, kde studie probíhala, byla v letech 1994 až 1999 diagnostikována klíšťová encefalitida celkem u 731 lidí. U 81 těchto pacientů byl průběh onemocnění velmi vážný a došlo při něm k postižení míchy. Z těchto pacientů jich pak 57 souhlasilo s účastí ve studii, v rámci které byli po deset následujících let pravidelně sledováni lékaři
Klíšťová encefalitida – nemoc s následky
Ze sledovaného vzorku pacientů se jich po deseti letech úplně zotavilo jen 11 (19 %). Z výsledků studie dále vyplynulo, že největší naději na zotavení a vymizení dlouhodobých následků onemocnění měli pacienti během prvního roku po prodělaném onemocnění. Ve zbývajících devíti letech, ve kterých byli pacienti sledováni, už obvykle nedocházelo k žádnému významnému zlepšení. Lékaři si v průběhu studie také ověřili, že čím těžší je akutní průběh onemocnění, tím vážnější obvykle bývají jeho trvalé následky.
Mezi trvalé následky klíšťové encefalitidy může patřit:
- ochrnutí končetin,
- ochrnutí dýchacích svalů a svalů krku,
- dechová slabost,
- potíže s rovnováhou,
- problémy s polykáním,
- poruchy řeči.
Zhruba 30 % vážně nemocných pacientů s klíšťovou encefalitidou navíc během desetiletého sledovacího období zemřelo.
Nepodceňujte riziko nákazy
V částech Německa, ve kterých se klíšťová encefalitida vyskytuje, je riziko nákazy po přisátí klíštěte asi 1 : 150 a přibližně 2 % klíšťat jsou zde infikována virem klíšťové encefalitidy. Mezi nejvíce zasažené patří jižní část Německa, především již zmíněné Bádensko-Württembersko a také s Českou republikou sousedící Bavorsko.
(vek)
Zdroj: www.zecken.de
Objednejte se na očkování právě teď