Novinky
Klíšťová encefalitida: některé následky bývají navždy
Podle odhadů se u více než jednoho z 10 jedinců, kteří prodělali klíšťovou encefalitidu, rozvinou dlouhodobé či trvalé zdravotní komplikace. Jaké následky po sobě může klíšťovka zanechat?
Klíšťová encefalitida postihuje centrální nervový systém člověka (tedy mozek). Jeho poškozením může dojít k rozvoji dlouhodobých zdravotních následků, jako jsou:
- potíže s udržením pozornosti, soustředěním, plánováním a řešením problémů,
- narušení paměti,
- problémy s řečí,
- epilepsie,
- kolísání emocí, změny v chování, deprese,
- osobnostní změny,
- únava a snížená výkonnost,
- pohybové obtíže,
- dlouhodobé bolesti hlavy,
- poruchy spánku.
Pomůže tým odborníků
Pokud u nemocného k takovým komplikacím dojde, je k dispozici celý tým odborníků, kteří mu mohou v léčbě či alespoň zmírnění vzniklých obtíží pomoci.
- Podporují postiženého při terapii poruch pohybového aparátu, využívá se nejrůznějších technik, jako jsou masáže nebo různá cvičení.
- Specialista pracuje s vadami řeči.
- Pomáhají dotyčnému v běžných denních, pracovních, zájmových či rekreačních činnostech, jejichž zvládání bylo onemocněním narušeno.
- Psycholog či psychiatr s pomocí psychoterapeutických metod, popřípadě léků zlepšuje spánek pacienta, řeší jeho deprese, emoční výkyvy i poruchy chování.
Bezpečí díky očkování
I když lze některé zdravotní následky související s prodělanou klíšťovou encefalitidou výrazně zmírnit či zcela vyléčit, jiné se stávají trvalými. Proto je vhodné klíšťovce raději předcházet. Nejúčinnější metodou doposud zůstává očkování, které je proveditelné po celý rok nezávisle na právě probíhajícím ročním období.
(veri)
Zdroj:
www.nhs.uk