Novinky
Chystáte se na výlet? Přibalte pinzetu a dezinfekci!
Přisáté klíště může být nejen nevítaným společníkem, ale také skutečným nepřítelem. Tento parazit přenáší v našich podmínkách hned dvě závažná onemocnění, klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu. Čím déle s odstraněním klíštěte váháme, tím větší riziko nákazy nám hrozí.
Klíštěti nějakou dobu trvá, než pronikne kůží natolik, aby mohlo člověku předat dostatečnou infekční dávku potřebnou pro rozvoj obávaného onemocnění. Proto je jedním z nejdůležitějších opatření, kterým můžeme riziko nákazy eliminovat, co nejrychlejší odstranění parazita z povrchu těla.
Rychle pryč!
Jestliže to stihneme ještě tentýž den, kdy se klíště přisálo, reálné nebezpečí ochoření je minimální. Jak to udělat co nejbezpečněji?
- Před manipulací s klíštětem postižené místo vydezinfikujte.
- Nikdy na něj nesahejte holýma rukama a v žádném případě se ho nesnaže rozmáčknout – obsah klíštěte může být infekční!
- Pinzetou parazita uchopte co nejblíže kůži a jemným vikláním ho postupně vytahujte z ranky.
- Zabraňte přetržení. Pokud už k němu dojde, ihned místo se zbytkem klíštěte vydezinfikujte a pak pokračujte ve vytahování.
- Po odstranění opět použijte dezinfekci.
Pokud plánujete delší pobyt v přírodě, raději noste pinzetu a dezinfekci stále u sebe. Jen tak se můžete potencionálního nepřítele zbavit ihned poté, co ho odhalíte.
Klidnější režim
Samotné propuknutí případné choroby a její průběh závisí na obranyschopnosti dotyčného jedince. Proto je vhodné se v období po kousnutí klíštětem raději nepřetěžovat, více odpočívat a zdravě jíst. V případě, že v následujících týdnech onemocníte, lékaře na odstraněného parazita nezapomeňte upozornit.
(veri)
Zdroj:
www.khsolc.cz