Novinky
Anaplazmóza – další nemoc přenášená klíšťaty
Pokud nás kousne klíště, většinou se obáváme klíšťové encefalitidy nebo boreliózy. Na seznam však můžeme přidat i anaplazmózu. Příznaky tohoto onemocnění na sobě člověk pozoruje většinou 1–2 týdny po přisátí nakaženého parazita. Někdy je ale těžší je rozpoznat.
Bakterie, která anaplazmózu způsobuje, se vyskytuje na celém světě. Toto infekční onemocnění si tedy nemusíte přivézt jen ze vzdálenějších cest, například po USA. Původce se nachází i v Evropě.
Potíže mohou být neurčité
Příznaky anaplazmózy jsou různorodé. Nakažení na sobě mohou pozorovat jak všechny projevy najednou, tak pouze některé z nich v různých kombinacích. K nejčastějším náznakům onemocnění anaplazmózou patří:
- horečka,
- zimnice,
- bolesti hlavy a svalů,
- malátnost
- nevolnost,
- kašel,
- zmatenost.
Rychlost uzdravení je různá
Pokud jste na sobě měli přisáté klíště a začnete pozorovat některý z výše uvedených příznaků, jděte k lékaři. Včasná léčba anaplazmózy je totiž velmi důležitá.
- Při mírném průběhu se podávají antibiotika a nemocný je v domácím léčení.
- Závažnější forma choroby přináší neurologické problémy, obtíže s dýcháním či s funkcí ledvin. V takovém případě bývá nutná léčba v nemocnici a antibiotika se podávají pomocí infuze přímo do žíly.
- U nekomplikovaných případů trvá terapie antibiotiky 7–14 dnů. I po jejich dobrání ale mohou pacienti pociťovat bolesti hlavy a malátnost.
Průběh nemoci závisí mimo jiné na stavu imunitního systému nakaženého člověka. Těžší forma nemoci se objevuje například u osob, které užívají léky na potlačení obranyschopnosti organismu.
Jak se nemoc odhalí?
Testy na přítomnost protilátek jsou často v prvním týdnu nemoci negativní. Stanovení správné diagnózy tak nebývá jednoduché. Je proto nutné nahlásit lékaři všechny příznaky, které na sobě pozorujete, i lokalitu, odkud jste si přisáté klíště přinesli. Léčba anaplazmózy se většinou zahajuje právě na základě zhodnocení všech těchto informací. K podezření na tuto chorobu přispívají také některé výsledky krevního obrazu – nízký počet bílých krvinek a krevních destiček. Existují i další laboratorní metody, které se užívají při stanovení diagnózy. Jejich průkaznost se ovšem snižuje, jakmile pacient začne užívat antibiotika.
Nedejte jim šanci!
Stejně jako u dalších nemocí, která přenášejí infikovaná klíšťata, je nejúčinnějším opatřením prevence.
- Chraňte se před parazity vhodným oděvem, který kryje celé tělo.
- Používejte v přírodě repelenty.
- Po příchodu domů se vždy důkladně prohlédněte, a pokud najdete přisáté klíště, ihned ho odstraňte.
(pak)
Zdroj:
www.cdc.gov