Novinky
Klíšťata paralyzují Austrálii
Na celém světě žije přes 800 různých druhů klíšťat. Že mnoho z nich přenáší nebezpečné choroby, je známo. Některé druhy klíšťat však svému hostiteli předávají i neurotoxický jed, který může vést až k ochrnutí celého těla.
Na celém světě žije přes 800 různých druhů klíšťat. Že mnoho z nich přenáší nebezpečné choroby, je známo. Některé druhy klíšťat však svému hostiteli předávají i neurotoxický jed, který může vést až k ochrnutí celého těla. To je také případ klíštěte Ixodes holocyclus, který již v Austrálii, kde žije, zahubil více lidí než jakýkoli jiný roztoč.
Jedovaté „bílé klíště“
Stejně jako mnoho dalších druhů klíšťat přenáší i Ixodes holocyclus borreliózu, ricketsie nebo Q-horečku. Drobný roztoč, který je kvůli své světlé barvě označován jako „bílé klíště“, je ve východní Austrálii s mírným klimatem aktivní po celý rok. Neurotoxin obsažený ve slinách tohoto klíštěte dokáže způsobit takzvanou klíštěcí paralýzu, při které postupně ochrnou svaly celého těla.
Příznaky klíštěcí paralýzy
První příznaky onemocnění se začnou objevovat tehdy, pokud není přisáté klíště odstraněno během 24 hodin. Svědění v obličeji, okolo rtů nebo na rukou a nohou jsou úvodní známky klíštěcí paralýzy. Pokud ani potom není klíště odstraněno, nastupují typické poruchy rovnováhy a chůze. Nakonec postupně jeden po druhém ochrnují všechny svaly těla včetně svalů dýchacích a postižený člověk umírá na zástavu dechu.
Tragický konec popsaného onemocnění je sice hrozivý, zdaleka však není nevyhnutelný. Pokud se objeví první příznaky jako svědění nebo poruchy rovnováhy, je nutné prohlédnout celé tělo a přisáté klíště odstranit. Poté zpravidla všechny příznaky beze zbytku odezní.
V Evropě jsme v relativním bezpečí
Až do roku 1989 je v Austrálii dokumentováno 20 úmrtí v důsledku klíštěcí paralýzy. Potom však pokroky moderní medicíny a vynález spolehlivého antitoxinu zabránily dalším fatálním případům. I přesto australské nemocnice každý rok přijmou několik pacientů s klíštěcí paralýzou, převážně dětí.
V Evropě je klíštěcí paralýza u člověka velice vzácná, avšak ne zcela neznámá. V roce 2006 zemřel v Německu 47letý muž, jako prvotní příčina smrti byla stanovena náhlá mozková příhoda. Až při bližším přezkoumání došli lékaři k závěru, že za smrt muže byl zodpovědný právě neurotoxin uvolněný ze slin přisátého klíštěte. Kromě člověka se může klíštěcí paralýza objevit také u domácích mazlíčků, psů i koček. V Austrálii se odhaduje, že každoročně onemocní přibližně 100 tisíc zvířat.
(vek)
Zdroj: www.zecken.de
Objednejte se na očkování právě teď