Novinky
Klíšťata globální oteplování doslova milují!
Klíšťatům probíhající změny klimatu svědčí. Nejvyšší riziko nákazy sice stále hrozí hlavně v letních měsících, ovšem zimy jsou čím dál mírnější a období výskytu těchto parazitů se prodlužuje. Podaří se jejich invazi alespoň zpomalit?
Vývojový cyklus klíštěte – od vajíčka po dospělého jedince – trvá 2–3 roky. Pro člověka jsou nebezpečná stadia nymfy a dospělce. Zajímavostí je, že encefalitidu přenáší pouze samička. Z uvedeného vyplývá, že tito členovci musí přečkat zimu, proto se klíšťata vyskytují jen tam, kde jsou zimy dostatečně mírné. Ixodus ricinus, což je u nás nejběžnější druh, je citlivý nejen na chlad, ale také na změny vlhkosti. Proto klíšťata nejčastěji žijí v lese nebo v hustém travnatém porostu. Instinktivně vyhledávají místa, kde se zadržuje vláha, takže mohou přežít i nejsušší období roku.
Rozšiřují pole působnosti
Vědci předpokládají, že během následujícího desetiletí se v severských zemích zvýší teplota o 1,5–2 °C. Je to vlivem globálního oteplování, které podmiňuje změnu klimatu v celé Evropě. Tento fakt povede k rozšíření klíšťat i tam, kde se nikdy nevyskytovala. Dokonce se nebezpeční členovci dostávají do vyšších nadmořských výšek. Není tedy již úplnou vzácností „odnést si klíště“ z procházky po horách i nad 600 metry nad mořem. Na druhou stranu – pokud se zkombinuje nedostatek srážek s extrémními teplotami, klíšťata dlouhotrvající sucho nepřežijí.
Možnosti regulace jsou malé
Největší výskyt onemocnění klíšťovou encefalitidou na našem území je v Jihočeském kraji. Státní ústav a Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy pořádaly rozsáhlý výzkum mapující ohniska nákazy v ČR a faktory, které by mohly výskyt klíšťat snížit. Jednou z cest je i odstřel srnčí a černé zvěře, na kterých klíšťata prožívají část svého životního cyklu ve formě larvy. Řada pacientů se rovněž nakazí při pobytu na chatě či při letním rekreaci. Proto je doporučováno důsledné používání repelentů a nošení vhodné obuvi i oblečení.
(brbr)
Zdroje:
www.mzcr.cz
www.hindawi.com