Novinky
Změny počasí mají vliv na výskyt klíšťové encefalitidy na našem území
V minulosti byl v určitých letech hlášen dramatický vzestup případů klíšťové encefalitidy v České republice a ostatních evropských zemích. Nedávno proběhl výzkum, který měl prověřit, zda k tomu na našem území nedocházelo vlivem počasí.
Data o výskytu KE byla získána z databáze EPIDAT, kterou spravuje Státní zdravotní ústav (SZÚ). Celkem bylo prostudováno 4 637 případů KE, které se vyskytly v Čechách v letech 1994–2004. Data o meteorologických podmínkách byla získána z databáze Českého hydrometeorologického ústavu v Praze, který je sesbíral z 22 měřicích stanic umístěných v oblastech s nejvyšším výskytem KE. Cílem bylo zjistit, jaký mají během vegetačního období klíštěte změny počasí vliv na výskyt tohoto onemocnění. Vědci kladli důraz i na meteorologické podmínky během poslední zimy.
Klíštěti svědčí oteplování a mírnější zimy
Během všech let, která byla prostudována (1994–2002), byl nalezen přímý vztah mezi výskytem KE a počasím. K tomuto odhalení vědci použili matematickou metodu zvanou vzájemná korelace. Ta konkrétně prokázala, že výskyt KE úzce souvisí s průměrnou teplotou vzduchu. Vědci vzali v potaz i to, že nějakou dobu trvá, než se po prvním kousnutí klíštětem projeví příznaky nemoci. Během teplejších týdnů byla klíšťata aktivnější. Při zkoumání podmínek během poslední zimy bylo zjištěno, že výskyt KE byl vyšší po mírnějších zimách, kdy teplota vzduchu neklesala hluboko pod nulu.
To potvrzuje trend posledních desetiletí, kdy se kvůli globálnímu oteplování neustále zvyšuje výskyt klíšťat. Potvrzuje to i porovnání z padesátých let, kdy byla průměrná teplota vzduchu nižší, zimy chladnější a výskyt klíšťat daleko menší. Zajímavostí na závěr je, že bylo vyvráceno podezření, že za nárůst výskytu KE můžou polistopadové změny v naší společnosti. V západní Evropě, kde se v roce 1989 žádné politické změny neudály, byl totiž hlášen stejný nárůst výskytu KE jako u nás.
(ercp)
Zdroj:
Changes of meteorological factors and tick-borne encephalitis incidence in the Czech Republic. Epidemiol Mikrobiol Imunol. 2010 Nov; 59 (4): 179–87.