Novinky
Co je klíšťová encefalitida?
Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan. Způsobuje ho virus, který se nejčastěji přenáší kousnutím klíštěte. Kromě toho ale existují i jiné cesty nákazy, i když mnohem méně časté. Virus se může přenést na člověka například pitím tepelně neupraveného mléka.
Klíšťová encefalitida je infekční onemocnění mozku a mozkových blan. Způsobuje ho virus, který se nejčastěji přenáší kousnutím klíštěte. Kromě toho ale existují i jiné cesty nákazy, i když mnohem méně časté. Virus se může přenést na člověka například pitím tepelně neupraveného kravského, ovčího nebo kozího mléka, které pochází od nakažených zvířat. Virus dlouhodobě přežívá a rozmnožuje se v tzv. rezervoárových zvířatech. Těmi jsou nejčastěji drobní hlodavci. Klíště, které sálo z rezervoárového hlodavce, se stává nositelem viru.
Přenos viru
Virus klíšťovky se po přisátí infikovaného klíštěte dostává nejprve do buněk v bezprostředním okolí rány. Již během krátké doby se však dostává do mízních uzlin, kde se nejdříve pomnoží a poté odtud putuje do různých částí a orgánů těla.
Inkubační doba onemocnění
Okamžikem vstupu viru do lidského organismu začíná inkubační doba onemocnění. Toto období bez obtíží trvá asi 7 až 14 dnů, může to být však i měsíc. Onemocnění má obvykle dvoufázový průběh.
První fáze
Po uplynutí inkubační doby dojde k rozvoji první fáze onemocnění, ve které mohou příznaky připomínat lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, nevolnost a bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Poté zpravidla následuje období 1 až 2 týdnů bez příznaků. U některých pacientů může nemoc touto fází skončit a dojít k úplnému uzdravení.
Druhá fáze
Druhá fáze onemocnění se uvede nástupem krutých bolestí hlavy, které jsou provázeny horečkami. Nemocný je světloplachý, přidává se nevolnost a zvracení. Příznakem poškození nervového systému je ztuhnutí svalů na šíji, svalový třes, nervové obrny, závratě, poruchy spánku, poruchy paměti a dezorientace. Tento akutní stav trvá 2 až 3 týdny. Poté obvykle dojde k postupnému zlepšování stavu. Přibližně u jedné třetiny infikovaných pacientů první fáze chybí a onemocnění se již ze začátku projeví závažnými příznaky druhé fáze.
Následky onemocnění
Asi u jedné čtvrtiny nemocných dochází ke vzniku trvalých následků. Patří k nim například obrny horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy koncentrace, nálady nebo spánku, snížená výkonnost a deprese. K úmrtí dochází pouze ve výjimečných případech.
(nes)
Objednejte se na očkování právě teď