Novinky
Aktivita klíšťat se během roku mění
Pokud zrovna nemrzne a země není pokryta sněhem, možnost, že chytneme klíště, existuje. V létě je toto nebezpečí velmi vysoké. Český hydrometeorologický ústav pravidelně vydává takzvanou předpověď aktivity klíšťat, která momentální riziko napadení tímto parazitem nastiňuje.
Předpověď, která je vydávána od dubna do října dvakrát týdně, lze snadno vyhledat na internetu. V pondělí se zveřejňuje výhled na celý týden, ve čtvrtek upřesnění na prodloužený víkend. Aktivita klíšťat se uvádí ve stupních od 1 do 10. Jednotlivé stupně udávají míru nebezpečí napadení a v případě, že je parazit infikován, také pravděpodobnost nákazy klíšťovou encefalitidou či lymeskou borreliózou. Čím vyšší je aktivita, tím větší podíl všech klíšťat v dané lokalitě je aktuálně připraven k napadení hostitele (člověka nebo zvířete).
V mrazu se bát nemusíme
Pokud počasí klíšťatům přeje, mohou vykazovat zvýšenou aktivitu také v březnu a listopadu, a proto se předpověď hydrometeorologického ústavu o tyto dva měsíce prodlužuje. Po zbytek roku je nebezpečí přisátí na člověka či zvíře minimální, a pokud celý den mrzne nebo je země pokryta sněhem, pak prakticky nulové.
Jak se chránit
Je-li aktivita klíšťat na stupni 9 či 10, tedy nejvyšší, doporučují se následující opatření:
- před vycházkou do přírody použít vhodný repelent,
- nevstupovat volně do listnatých a smíšených lesů, pohybovat se pouze po zpevněných cestách,
- při pobytu v přírodě si každý večer a ráno prohlédnout celé tělo včetně vlasaté části a genitálu,
- nalezená klíšťata ihned odstranit jemným vyvikláním s použitím pinzety a dezinfekce.
Prohlédnout tělo bychom si však měli po každém pobytu v přírodě, ať už je uváděný stupeň aktivity klíšťat jakýkoliv.
(veri)
Zdroj:
www.chmi.cz