Aktuální příspěvky pojišťoven


Příspěvky zdravotních pojišťoven:
VZP (111)
až 500,- Kč
VoZP (201)
děti do 18 let
dospělí
až 1000,- Kč
až 500,- Kč
ČPZP (205)
děti a mládež do 18-ti let
dospělí
až 1500,- Kč
až 1000,- Kč
OZP (207)až 300,- Kč
ZPŠ (209)až 400,- Kč
ZP MV ČR (211)až 500,- Kč
RBP (213)až 1000,- Kč

Aktualizováno: 01.01.2018

 

KlíšťovkaNovinkyČemu lze očkováním předejít

Novinky

Čemu lze očkováním předejít

Klíšťová meningoencefalitida je přenosné onemocnění způsobené virem TBE, který se do lidského organismu dostane při přisátí klíštěte. Tento virus se někdy vyskytuje také v nepasterizovaném mléce, zejména kozím či ovčím.

Čemu lze očkováním předejít
X
Chybně zadaný e-mail!
Chybně zadaný e-mail!
ODESLAT
Klíšťová meningoencefalitida je přenosné onemocnění způsobené virem TBE (z anglického tick-borne encephalitis – encefalitida přenášená klíšťaty), který se do lidského organismu dostane při přisátí klíštěte. Tento virus se někdy vyskytuje také v nepasterizovaném mléce, zejména kozím či ovčím. Virus se však ničí pasterizací již při teplotě 75–80 °C, a to po pouhých deseti sekundách.

Tato nemoc nepatří u nás mezi nejhojnější, avšak v posledních letech případů přibývá. Mimo jiné je to způsobeno současným teplejším počasím, kdy dochází k prodloužení klíšťové sezony. Je nutné si uvědomit, že onemocnění je provázeno závažným průběhem a často i přetrvávajícími obtížemi.

Onemocnění se obvykle odvíjí ve dvou fázích. Příznaky první fáze se projevují po uplynutí inkubační doby v období mezi 2. a 28. dnem od přisátí klíštěte. Infikovaný jedinec pociťuje bolesti hlavy, malátnost, celkovou únavu. První fáze obvykle trvá 4–15 dní a poté dojde k odeznění příznaků. Někdy bývá toto období nevýrazné a asi u třetiny infikovaných se vůbec neprojeví. V některých případech může po průběhu první fáze dojít k úplnému uzdravení.

Druhá fáze (akutní) se projevuje daleko závažněji. Tvá 1–3 týdny a nastupuje po uplynutí klidového období, které obvykle trvá 8–15 dní. Jejími typickými příznaky jsou projevy onemocnění centrální nervové soustavy. U nemocného se vyskytují vysoké horečky, bolest hlavy, zvracení, tuhost svalstva šíje (bolestivé přitahování brady k hrudníku), poruchy paměti, poruchy spánku, dezorientace, svalový třes, závratě, obrny končetin a hlavových nervů ovlivňující pohyb oka nebo obličejovou mimiku.

Celková rekonvalescence (doba do zcela úplného uzdravení) může u onemocnění klíšťovou encefalitidou trvat až půl roku. Do té doby na sobě mnozí pacienti pozorují sníženou schopnost soustředění či vyšší únavnost. U menšího počtu pacientů navíc dochází k trvalým postižením. Mohou to být obrny jedné z horních končetin, chronické bolesti hlavy, poruchy schopnosti soustředění, snížená výkonnost a deprese. Pouze ve výjimečných případech může dojít k úmrtí.

Daleko obtížněji se onemocnění projevuje u starších osob, zatímco děti ho obecně snášejí lépe než dospělí. Celkově bylo dokázáno, že na průběh onemocnění má vliv fyzická námaha nemocného, tudíž je při léčbě důležitý klid na lůžku. Rovněž byl pozorován lehčí průběh druhé fáze u lidí, kteří nebyli v první fázi vystaveni fyzické námaze.

(kros)

Objednejte se na očkování právě teď
Další článek

Hodnocení článku

Líbí se vám článek?
Počet hlasů: 0

Čtěte také

Klíšťová encefalitida: některé následky bývají navždy

Klíšťová encefalitida: některé následky bývají navždy

Kdo by se neměl očkovat

Kdo by se neměl očkovat

Sliny klíštěte chrání před borreliózou

Sliny klíštěte chrání před borreliózou

Klíšťová encefalitida řádila po celé Evropě

Klíšťová encefalitida řádila po celé Evropě

Poznejte příznaky klíšťové encefalitidy dříve, než bude pozdě

Poznejte příznaky klíšťové encefalitidy dříve, než bude pozdě

Výskyt klíšťové encefalitidy v Česku: jak si stojíme v očích Evropy?

Výskyt klíšťové encefalitidy v Česku: jak si stojíme v očích Evropy?
 

První pomoc 

Jak a kdy se očkovat?  Jak odstranit klíště?  Klíště u zvířat 
Očkovací kalendář
 

E-mailový zpravodaj